GeriGündem İnsanlık Anıtı yargıya sığındı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İnsanlık Anıtı yargıya sığındı

Kars’taki İnsanlık Anıtı’nı yapan heykeltıraş Mehmet Aksoy, Belediye Meclisi’nin yıkıma yönelik kararı hakkında yürütmeyi durdurma istemiyle mahkemeye başvurdu.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın ucube diye tanımlayıp, yıkılmasını istediği Kars’taki ‘İnsanlık Anıtı’ heykelini yapan sanatçı Mehmet Aksoy, Belediye Meclisi’nin yıkıma yönelik kararı hakkında yürütmeyi durdurma istemiyle mahkemeye başvurdu. Avukatı Turgut Kazan aracılığıyla Erzurum İdare Mahkemesi’ne başvuran Aksoy, dilekçesinde şunları söyledi: “Belediye Meclisi kararı, sözleşme ve iki ayrı koruma kurulu kararına dayanılarak ve Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğuna inanılarak yapılan İnsanlık Anıtı’nın (başbakanın bilinen talimatı üzerine) yıkılıp yok edilmesi yolundaki, yasaya, hukuka açıkça aykırı olan Belediye Meclisi kararının uygulanmasıyla, uğranılacak mağduriyetin ve Türkiye’ye yaşatılacak utancın önlenebilmesi için ivedilikle yürütmeyi durdurma kararı verilmesini istiyorum.”

Başvuru dilekçesinde, anıtın hukuksal zemininin sözleşme ve Koruma Kurulu kararlarıyla sağlam olduğu belirtilerek, “Anıt sit alanında değildir, inşaat değildir. Belediye Meclisi’nce yıkılamaz, kaldırılamaz” denildi.

Başbakan’a suç duyurusu

CHP Parti Meclisi üyesi Avukat Mahmut Tanal da Kars’taki heykel için “ucube” diyerek yıkılması talimatı veren Başbakan Tayyip Erdoğan hakkında “Başbakanlık nüfuzunu kötüye kullanmak” iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.
Tanal, suç duyurusu dilekçesinde şu iddialara yer verdi: “Başbakan Tayyip Erdoğan’ın siyasi baskısı sonucunda Kars Belediye Başkanı, İnsanlık Anıtı’nın yıkılması için girişimlerde bulunmuş; bu vesile ile Belediye Meclisini toplamıstır. Belediye Meclisi’nin yıkım kararı aldığını basından öğrenmiş bulunmaktayım. Bu şekli ile Sayın Başbakan Tayyip Erdoğan, belediye başkanı üzerinde nüfuzunu kullanarak suç işlemiştir. Yukarıda arz ve izah edilen nedenlerden dolayı soruşturma açılarak, şüphelinin cezalandırılmasına karar verilmesini saygılarımla arz ederim.”

Vali: Onay yetkimiz yok

Kars Valisi Ahmet Kara, belediyenin kendilerine gönderdiği karara ilişkin onay yetkilerinin olmadığını belirterek şunları söyledi:
“Valilikler belediyelerin kararlarını onaylamıyor. Yalnız belediyede alınan kararlar Valiliğe gönderilir. Valiliğe gönderilmeyen kararlar yürürlüğe girmez. Belediye meclisi kararı kesindir, onaya ihtiyaç yoktur. Bizim sadece bize iletilen belediye meclisi kararlarının yasaya uygun olmadığını düşündüğümüz kararlarını idari yargıya götürüp iptalini isteme imkanımız var.”

Türkiye’de kişi başına 5.6 kitap düşüyor
Sefa KAPLAN

TÜRKİYE Yayıncılar Birliği’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı ISBN Ajansı ile Telif ve Sinema Hakları Genel Müdürlüğü’nden aldığı rakamlara göre, 2010 yılında Türkiye’de tam 408.339.289 adet kitap basıldı. Bunu memleketin nüfusuna böldüğünüzde ise karşınıza 5.6 gibi hiç de yabana atılamayacak bir rakam çıkıyor. Üstelik bu rakama, korsan kitaplar ile 96 sayfanın altındaki çocuk kitapları dahil değil.

Her ile yayınevi

Doğal olarak bunun arkasında periyodik olarak yükselen yayın türleri gerçeği yatıyor. 2000’de bütün Türkiye’de 12.580 türde (roman, şiir, felsefe vb.) kitap yayımlanırken, 2010’da bu sayı 31.237’e çıkmış bulunuyor. 10 yıldaki bu artış, sadece okurdaki ilgi alanı çeşitliliğine değil, yayıncılık piyasasındaki farklılaşmaya da işaret ediyor doğal olarak. Ayrıca, yayıncı sayısındaki periyodik artış da bir diğer önemli nokta. Türkiye Yayıncılar Birliği’nin tespitlerine göre, 2000’de 844 olan yayınevi sayısı, her sene düzenli olarak artarak 2010’da 1701’e yükselmiş durumda. Türkiye Yayıncılar Birliği Genel Sekreteri Metin Celâl, Düzce, Tunceli ve Hakkari dışında her kentte irili ufaklı yayınevi bulunduğunu söylüyor.

Okunuyor mu o başka

Doğan Kitap Proje Geliştirme Müdürü Vahit Uysal,  “Bu rakamlar elbette doğru ancak bunların üretim rakamları olduğunu unutmayalım. Net satış ve okunan kitap sayısını tespit etmek maalesef mümkün değil” diyor.

Garry Moore öldü

SEKSENLİ yıllara damgasını vuran “Still got the blues” gibi parçalara imzasını atan rock ve blues gitaristi Gary Moore dün 58 yaşında öldü. Tatilini geçirmekte olduğu İspanya’nın Costa del Sol sahil beldesinde yaşamını yitiren Gary Moore, Kuzey İrlanda’nın Belfast şehrinde doğmuştu. Thin Lizzy ve Skid Row’un da aralarında bulunduğu birçok rock grubunda görev alan Moore, solo kariyeri sırasında dünya çapında popüler oldu. Moore kariyeri boyunca BB King, Greg Lake ve Albert Collins gibi isimlerle sahne aldı, albümler kaydetti. Gary Moore, kendi kuşağı içindeki en iyi gitaristlerden biri olarak kabul ediliyordu.

Orhan Pamuk için İngilizce özel sayı

BİLKENT Üniversitesi Türk Edebiyatı Merkezi’nin yılda bir kere yayımladığı Journal of Turkish Literature dergisinin yedincisi Orhan Pamuk özel sayısı olarak yayımlandı. Dünyada bir ilk olan bu özel sayıda, Amerika Birleşik Devletleri’nden, Türkiye’den ve Hindistan’dan 8 uzman ve edebiyat bilimcisinin incelemeleri yer alıyor. Orhan Pamuk’u İngilizceye çevirmek konusunda da çevirmenlerinden ikisi, Maureen Freely ile Güneli Gün, deneyim ve gözlemlerini, İngilizce konuşulan ülkelerde Nobelli yazarımızın dil bakımından nasıl değerlendirildiğini birer makale halinde yazdılar. Özel sayıda yer alan bir yazı da Prof. Azade Seyhan’ın 1920’lerden bugüne Türk romanı hakkında kaleme aldığı Tales of Crossed Destinies: The Modern Turkish Novel in a Comparative Context (ABD, 2008) başlıklı önemli eserinin Dr. Robert Finn tarafından yapılan değerlendirmesi. Journal of Turkish Literature’ın 160 sayfalık Orhan Pamuk sayısı Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Merkezi’nden edinilebilir. temerkez@bilkent.edu.tr

Kediler ve fareler mutfakta

Zorlu Çocuk Tiyatrosu, Kediler ve Fareler Mutfağı ile Şubat ayında İstanbul’da. Çocuklar, 12–13, 19–20 ve 27 Şubat’ta Beşiktaş Kültür Merkezi’nde Kediler ve Fareler Mutfağı ile ilk dönemin stresini atacak. Saat 12.00’de başlayacak oyunun ücretsiz davetiyelerini, BKM gişesinden temin etmek mümkün.

Devlet Tiyatroları turneye çıkıyor

ANKARA Devlet Tiyatroları oyunlarından, Behiç Ak’ın yazdığı, Serhat Nalbantoğlu’nun yönettiği ‘Tek Kişilik Şehir’ 14-15 Şubat tarihlerinde Tataristan’da, Savaş Dinçel’in yazdığı, Hakan Çimenser’in yönettiği ‘Uçurtmanın Kuyruğu’ ise 25-26 Şubat tarihlerinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde sahnelenecek. ? ANKA


Yorumları Göster
Yorumları Gizle