GeriGündem İnsanlık Anıtı neden yıkılamaz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İnsanlık Anıtı neden yıkılamaz

İnsanlık Anıtı neden yıkılamaz
refid:17111260 ilişkili resim dosyası

Heykeltraş Mehmet Aksoy; 'Ne yazık ki şu anda senfoni olacak bir şeyin yarım melodisinden bahsediyoruz. Kafadaki putlarla uğraşıyoruz.'

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) Başkanı Bedri Baykam, “Biz İnsanlık Anıtı'na, hükümete bir tepki olarak değil, gerçekten estetiği ve temsil ettiği değerleri sevdiğimiz için sahip çıkıyoruz” dedi.

UPSD tarafından Akatlar Kültür Merkezi'nde, heykeltıraş Mehmet Aksoy'un Kars'ta yaptığı ve tartışmalara neden olan İnsanlık Anıtı heykeliyle ilgili panel düzenlendi.

Panelde konuşan Baykam, İnsanlık Anıtı'na ilgisinin Başbakan'ın çıkışıyla alakalı olmadığını, 7 Şubat 2006'da Cumhuriyet gazetesinde bu anıtı öven bir yazı yazdığını söyledi.

Heykel üzerinden gerçekleştirilen sanatçı dayanışmasının hükümete bir tepki olarak gelişmediğini kaydeden Baykam, “Biz İnsanlık Anıtı'na, gerçekten estetiği ve temsil ettiği değerleri, sanatın içine kattığı felsefeyi sevdiğimiz için sahip çıkıyoruz” dedi.

Medyada, Mehmet Aksoy'a, sanatçılardan ziyade siyasetçilerin destek verdiğine ilişkin haberler çıktığını belirten Baykam, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını, tüm sanatçı ve aydınların Aksoy'un destekçisi olduğunu ve yıkım kararı karşısında dimdik duracaklarını vurguladı.

Heykeltıraş Mehmet Aksoy da İnsanlık Anıtı heykelinin düşünceden uygulama aşamasına kadarki sürecini anlattı.

Aksoy, heykelin, yer aldığı mekan içerisinde bir derinlik sağladığını ifade ederek, heykelin yapımından sonra Kars Kalesi ile cami minarelerinin daha görünür hale geldiğini kaydetti.

İnsanlık Anıtı neden yıkılamaz
İnsanlık Anıtı neden yıkılamaz

Sarıkamış'ta şehit verilen 90 bin asker anısına ve savaşların son bulması için bir barış anıtı yükseltmek istediğini vurgulayan Aksoy, “Ne yazık ki şu anda senfoni olacak bir şeyin yarım melodisinden bahsediyoruz. Kafadaki putlarla uğraşıyoruz. Ne olursa biz orada dimdik duracağız” dedi.

Aksoy'un avukatı Turgut Kazan da hukuki süreçle ilgili bilgi vererek, Kars Belediye Meclisinin oy birliğiyle aldığı kararı okudu.

Kazan, Aksoy'u tanımadıklarını söyleyen Kars Belediyesi ile sanatçı arasında Mart 2006'da anıtın hangi parsele, ne amaçla yapılacağına kadar detaylı bir anlaşma düzenlendiğini belirterek, heykelin sit alanı içerisinde yer almadığının Erzurum Koruma Kurulu kararıyla sabit olduğunu kaydetti.

Avukat Kazan, Karslılardan heykele sahip çıkmalarını, anıtın kentteki turizmi artıracağını ve bölge halkının bundan kazançlı çıkacağını söyledi.

Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu da İnsanlık Anıtı'nın tasarlandığı andan itibaren bir kamu malı olduğunu, dünyanın ortak mirası listesine girdiğini ve bu sebeple yıkılamayacağını kaydetti.

Ercan Karakaş, piyanist Fazıl Say ve sanatçı Tarık Akan da heykeltıraş Aksoy'a destek vererek, sanatın önemine işaret etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle