Gündem Haberleri

  İnsanlık aciz kalıyor

  Hürriyet Haber
  15.05.2010 - 10:37 | Son Güncelleme:

  20 Nisan tarihinde Meksika Körfezi’ndeki British Petroleum (BP) şirketine ait petrol platformunda yaşanan patlamanın neden olduğu çevre felaketi gün geçtikçe büyüyor. Ancak dünyanın en büyük enerji ve petrol şirketleri tüm girişimlere rağmen kendi hataları olan kazanın etkilerinin önüne geçemiyor.

  Körfezin kuzeyinden denizin yüzlerce metre altında yayılmaya devam eden sızıntı bugün Florida eyaletinin kıyılarını ve Mississippi Nehri’ni tehdit ediyor.          

  ABD Başkanı Obama geniş çaplı kıyı açıklarındaki petrol ve doğalgaz aramalarının sonlandırıldığını açıklarken, itibarı büyük yara alan BP, temizleme çalışmalarında milyarlarca dolar zararla karşı karşıya kaldı.

  Son olarak 14 Mayıs tarihine, New York Times ABD Federal Yönetim Dairesi’nin BP dahil olmak üzere çok sayıda petrol şirketine Meksika Körfezi’nde gerekli izin olmadan arama yetkisi verdiğini açıkladı.

  Maden Yönetim Dairesi’nin bir grup eski çalışanı, Daire’nin bünyesindeki biyolog ve mühendislerin güvenlik ve çevreye yönelik uyarılarının sürekli bastırıldığını ve gerekli izin olmadan arama yetkisi çıkardığını belirtti.

  Ortaya çıkan bu son bilgi, BP ve Meksika Körfezi’nde izin dışı arama yapan tüm şirketlerin büyük bir skandalın içinde olduklarını ve tarihin belki de en büyük petrol sızıntısı felaketi olmaya giden faciada insan ihmalinin boyutunu gözler önüne serdi.

  ÖNÜNE GEÇİLEMEYEN FELAKETİN KRONOLOJİSİ

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı