GeriGündem İnsanlığın ölümünün 24. yılı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İnsanlığın ölümünün 24. yılı

İnsanlığın ölümünün 24. yılı

AZERBAYCAN’da, Ermenilerin 26 Şubat 1992’de yaptığı Hocalı Katliamı’nın kurbanları gözyaşlarıyla anıldı.

İlk olarak Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve devlet erkanı başkent Bakü’de Hocalı şehitleri için dikilen “Ana Feryadı” anıtını ziyaret etti. Aliyev, şehitlik önünde düzenlenen askeri törenle anıta çelenk koydu. Ana Feryadı Anıtı resmi törenin ardından halkın ziyaretine açıldı. Ellerinde Azerbaycan bayrakları ve posterlerle anıta akın eden vatandaşlar karanfiller bıraktı. Katliamdan kurtulmayı başaran Hocalılılar ve hayatını kaybedenlerin yakınları da anıtı ziyaret etti.

Roza Memmedova, katliamda eşini kaybettiğini, kendisinin de yaralandığını söyledi. Valeh Hüseyinov da katliamda eşini kaybettiğini, kendisininse esir düştüğünü belirtti. Gitar sanatçısı olduğu için Ermeniler tarafından parmaklarının kırıldığını, tırnaklarının çekildiğini söyleyen Hüseyinov, “İnsanlığa sığmayan işkencelere maruz kaldık. Kaburgalarımı, dişlerimi kırdılar, vücudumda sağlam yer bırakmadılar. 24 yıl geçti fakat acılar hâlâ bugün benimle birlikte yaşıyor” dedi. Kıymet Kerimova da Ermenilerin kayınvalidesi, kayınpederini ve kayınbiraderini katlettiğini anlattı. Hocalı’dan çok zor şartlarda kaçtığını aktaran Kerimova, “Ailemize çok büyük darbe oldu bu. Unutmak çok zor. Hayalimizde halen o dağlarda, Hocalı’da geziyoruz” diye konuştu. Hocalı Katliamı Türkiye’de de çeşitli kentlerde anılırken, AK Parti Kadın Kolları, 81 ilde etkinlik düzenledi. 

1992'DE NE OLMUŞTU?
ERMENİ askeri güçleri, Hocalı’yı ele geçirmek için 25 Şubat 1992 tarihinden itibaren saldırıya başladı. Ermeniler, bölgede bulunan Sovyet ordusuna bağlı 366. Zırhlı Alayı’nın bütün araçlarını kullanarak, şehri iki saat boyunca top ve tank ateşine tuttu. Bir gün sonra da katliamın acı bilançosu ortaya çıktı. Resmi verilere göre, Hocalı Katliamı’nda savunmasız durumdaki 106’sı kadın, 83’ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti. Katliamdan 487 kişi ağır yaralı olarak kurtulurken, Ermeni güçleri 1275 kişiyi rehin aldı. Bunlardan 150 kişinin akıbeti hâlâ bilinmiyor.

ERDOĞAN'DAN MESAJ
CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan:  “Hocalı katliamı, tüm insanlığın dersler çıkartması, yaşanan trajediye ilişkin bir vicdan muhasebesi yapması gereken önemli bir olaydır. Vicdanlarımızda en ağır cezaya mahkum ettiğimiz bu katliama, uluslararası toplumun da gereken duyarlılığı göstermesini bekliyoruz.” 

UTANÇ TARİHİNE GEÇTİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hocalı Katliamı’nın 24’üncü yılı dolayısıyla Twitter üzerinden mesaj yayınladı. Kılıçdaroğlu, “24 yıl önce bugün, insanlığın utanç tarihine geçen Hocalı Katliamı’nda yaşamını yitiren 613 Azerbaycan Türkü kardeşimizi rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.   


Yorumları Göster
Yorumları Gizle