Gündem Haberleri

  İnsanlar tezekle ısınıyor, beyefendi saray yaptırıyor

  Metin Faruk TAMER/DHA
  01.12.2014 - 01:17 | Son Güncelleme:

  HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, 1 milyar 370 milyon liraya yapılan Cumhurbaşkanlığı Sarayı üzerinden hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştirdi.

  Demirtaş, “Devleti yönetenler paraları saklayacak yer bulamıyor. Saraya harcadığı paraya bakın. Ülkenin yarısı gecekonduda yaşıyor. İnsanlarımız tezekle ısınıyor ama ülkenin itibarı sarsılmasın diye beyefendi kendine saray yaptırıyor” dedi. HDP Gaziantep İl Kongresi’ne katılan Demirtaş, şunları söyledi:

  ANAYASA’YI DEĞİŞTİRİP DİKTATÖRLÜK KURACAK

  “Ülkeyi yönetenlerin servetlerinin hesabı yok. Cumhurbaşkanı, ‘Biz bir hurma ile karnını doyuran Hz. Peygamber’in takipçileriyiz’ diyor. Bu nasıl Peygamber geleneğidir. Hz. Peygamberimizin kefeninden başka bir şeyi yoktu. O saraylar onlara dar olacak. 1000 oda onlara dar olacak. Ülkeyi tek adamlık sistemine hazırlıyor. Gücü yeterse tek başına Anayasa’yı değiştirecek ve krallığını ilan edip ben başkan oldum diyecek. Biz asla onun bu ülkede diktatörlük kurmasına izin vermeyeceğiz. MHP ile aralarında kışkırtmaca oynuyorlar. ‘Oraya gidebilirsin, buraya gidemezsin’. Öbürü de bu kışkırtmanın peşinde herhalde il il gezecek. Bir ülkenin başbakanı, Dersim’de provokasyon için elinden geleni yaptı. Bir partinin genel başkanını tahrik edip, provokasyon çıkardı. Öbürü de sağduyulu davranmak yerine ‘İlle gideceğim, Dersim’de bunları söyleyeceğim’ dedi. Dersim, bu iki provokatöre de boyun eğecek değildi.”

  SEÇİM BARAJI KALKSIN

  Demirtaş, Şanlıurfa Suruç’ta ise seçim barajının kaldırılması gerektiğini vurguladı: “Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Haşim Kılıç’ın açıklaması elbette önemlidir. Baraj kalkacaksa ki kalkmalıdır; AYM adaletli, hukuka uygun bir kararla Türkiye siyasetinin önün açacak bir tavır sergilerse bundan memnuniyet duyarız. ”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı