Gündem Haberleri

  İnsanlar E-5 gibi bölünmüş

  Hürriyet Haber
  07.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TESEV'in ‘‘Kent Yoksulluğu’’ başlıklı seminerinde İstanbul nüfusunu inceleyen Doç. Dr. Murat Güvenç, halkı 7 grupta topladı. Güvenç, grupları haritada yerleştirirken, her yerde karşısına E-5'in çıktığını söyledi: Otoyol sınıflar arasındaki uçurumun coğrafi sınırı gibi.

  Geçtiğimiz cuma, Divan Oteli'nde Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı TESEV'in ‘‘Devlet Reformu’’ başlığıyla hazırladığı seminerler dizisinin son toplantısı yapıldı. ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nden Prof. Dr. Tansı Şeyapılı, Prof. Dr. İlhan Tekeli ve Doç. Dr. Murat Güvenç ile Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürü Dr. Bülent İlik ve Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İhsan Bilgin, sırayla konuştular. Seminerde yoksulluğun tanımı yapılmaya çalışıldı. Ayrıca ‘‘Yoksulluk ailenin fertlerine devrolunan bir mirasa mı dönüşüyor?’’, ‘‘Yoksulluk ve bilgi düzeyi nasıl bir neden-sonuç ilişkisi içeriyor?’’, ‘‘İstanbul'un yoksulları nerelerde yoğunlaşıyor?’’ gibi sorulara da cevaplar arandı.

  Seminerde sunulan en kapsamlı araştırma ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Güvenç'in 1990 nüfus sayımı verilerinden hareketle oluşturduğu detaylı İstanbul profiliydi.

  Güvenç, araştırmasının teorik altyapısını, Leibniz'in ‘‘madde çevresindekilerle tanımlanır’’ tezine dayandırdığını, yoksulluk gerçeğini, yoksul tanımına girdiği ileri sürülen insanların etrafındakilerle yaşadığı ilişkilerle irdelemeye çalıştığını belirtti.

  Üç büyük grup

  Güvenç'in araştırmasında, İstanbul gelir açısından yedi meslek grubuna bölünüyor. Şehrin nüfusunun yüzde 88 gibi geniş bir bölümü ilk üç gruba dahil. Bu grupların aralarındaki ilişkiler o kadar organik ki, üç grup şehrin her yerinde bir arada görülüyor.

  Güvenç'in E-5 ile ilgili ilginç bir gözlemi oldu:

  ‘‘İstanbul'daki mesleki sınıflandırmaya dayalı bir profil çıkartırken bir yol haritası hazırlamadım. Ama harita bana E-5 yolunu gösteriyor. E-5 İstanbul için inanılmaz sosyolojik sınırlar çiziyor. Adeta iki ayrı sınıf yaratıyor. Deniz kenarında halliceler, üstünde fakirler. İstanbul'da dört çeşit hemşerilik bloku tespit ettim. Birinci grup İstanbullular ve Karadenizliler. İkinci grup Ankara'nın doğusu. Üçüncü grup Trakya ve Balkanlar grubu. Dördüncü grup taşra varlıklıları. Kente yeni gelenlerin yoksulluktan kurtulabilme şansı gittiçe düşüyor. Eski gelenlerin yüzde 66'sı mülk sahibi. Yeni gelenlerin yüzde 60'ının hiçbir şeyi yok.’’

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı