Gündem Haberleri

  İnsandan insana bulaşmamış

  A.A.
  08.01.2006 - 10:21 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Dünya Sağlık Örgütü'nün(DSÖ) Londra'daki merkezindeki bulgulara göre, Türkiye'deki kuş gribi virüsünün “insandan insana bulaşan bir virüs tipi olmadığını” bildirdi. Bakan Akdağ, Van'da tedavi gören hastalar dışında kuvvetle muhtemel kuş gribi vakası olarak müracaat etmiş hasta bulunmadığını da açıkladı.

  Akdağ, temaslarda bulunmak üzere Van'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  İYİ HABER: İNSANDAN İNSANA BULAŞMAMIŞ

  ŞUANA KADAR 48 VAKA
  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte yürütülen çalışmalar sonucu toplam kuş gribi vakasının 48 olarak belirlendiğini açıkladı.

  Bakan Akdağ, Van’a giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlarken dünya sağlık örgütü ile birlikte yürütülen çalışmalarda 3 farklı vaka tanımlaması yapıldığını vurgulayarak, toplam 48 vaka olduğunu bildirdi. Akdağ, bu tanımlamalar doğrultusunda olası vaka sayısının 32, kuvvetle olası vakaların 12, kesin vakaların 4 olduğunu söyledi.

  Kesin olarak saptanmış 4 kuş gribi vakasından 2’sinin hayatını kaybeden Koçyiğit kardeşler olduğunu belirten Akdağ, diğer 2’sinin ise yine Van’da yaşayan Yusuf Tunç ve Sümeyye Mamuk olduğunu kaydetti.

  Akdağ, kuş gribinin laboratuar kontrollerinin devam ettiğini belirterek, sonuçların zaman zaman negatif çıkabildiğini ama hastalığın olma ihtimaline karşılık kontrollerin tekrar tekrar yapıldığını belirtti.

  İstanbul’da 100 solunum cihazının hazır bulundurulduğunu belirten Akdağ, solunum cihazına ihtiyaç duyulduğunda gerekli yönlendirmelerin yapılacağını kaydetti.

  Akdağ, 1 milyona yakın ilaç siparişi verildiğini ancak 100 bin kutu ilacın geldiğini belirterek, geri kalan ilaçların beklendiğini kaydetti. Akdağ, ayrıca Amerika’nın da kuş gribi virüsüne karşılık 3 milyon kutu ilaç siparişi verdiğini ifade etti.  Akdağ, Dünya Sağlık Örgütü'nün Londra'daki merkezinden ilk sonuçların Türkiye'ye ulaştığını, buradaki sonuçların da incelenmeye devam edildiğini, bulgulara göre, virüsün göçmen kuşlarla Türkiye'ye gelen bir virüs olduğunu belirterek, “insandan insana bulaşan bir virüs tipi olmadığını” bildirdi.

  Sağlık Bakanı Akdağ, ortada kanatlı kuş ve kümes hayvanlarına ait bir hastalığın bulunduğunu belirterek, bu hastalığın nadiren de olsa insanlara bulaştığını, dolayısıyla risk altında olan vatandaşların, ”kümes ve kanatlı hayvanlarla doğrudan ilgilenen, dokunan, kesen, pişirmek için haşlayan kişiler” olduğunu söyledi. Bu vatandaşların sürekli olarak bilinçlendirilmesi ve uyarılması gerektiğini dile getiren Akdağ, ölen çocukların da kanatlı hayvanlarla yakın temas içinde olduklarına dikkati çekti. Akdağ, “Bir kanatlı kuş hastalığı var, asıl çözülmesi gereken mesele bu” diye konuştu. 

  ANKARA'DA 2'Sİ ÇOCUK 3 KİŞİDE KUŞ GRİBİ

  Van'da 5 yaşındaki Yusuf Tunç ve Sümeyye Mamuk'un ardından Ankara'da da 2'si çocuk 3 kişide kuş gribi virüsüne rastlandığı bildirildi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Van'a hareketinden önce Ankara'daki kuş gribi şüphesiyle ilgili olarak kendisine yöneltilen soruyu, Ankara'dan herhangi bir kişinin şüpheli veya muhtemel vaka olarak takip altına alındığına ilişkin kendisine bir bilgi ulaşmadığını şeklinde yanıtlamıştı.

  AKDAĞ, KARAYOLUYLA VAN'A GEÇECEK
    
  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) uzmanları ve basın mensuplarından oluşan heyet, hava muhalefetinden dolayı Van seferlerinin yapılamaması nedeniyle Erzurum'a gitti. Bakan Akdağ ve beraberindekiler, Erzurum'dan karayoluyla Van'a geçecek.

  Bu arada, bugün Van'a gitmeleri beklenen ANAVATAN milletvekilleri Züheyir Amber, Muzaffer Kurtulmuşoğlu ve Hüseyin Güler'den oluşan heyet, THY'nin Van seferinin iptal edilmesi nedeniyle bu kente gidemediler.

  ESKİŞEHİR'DE KUŞ GRİBİ ŞÜPHESİ

  Eskişehir İl Sağlık Müdürü Seraceddin Çom, Mihalıççık ve Günyüzü ilçelerinde 7 kişinin, kuş gribi şüphesiyle tedavi altına alındığını bildirdi.

  KONYA'DAKİ HASTA TABURCU EDİLDİ

  Dün bayram ziyareti için geldiği Konya'da rahatsızlanarak Konya Numune Hastanesi'ne kaldırılan, ardından da Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edilen Mehmet Selim Taşkın, burada kuş gribi şüphesi nedeniyle tedavi altına alındı. Hastanenin intaniye servisine yatırılan Taşkın, yapılan tüm test ve incelemeler sonucunda normal grip teşhisi konularak, bugün sabah taburcu edildi.

  3 HASTA YOĞUN BAKIMDA

  Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Hüseyin Avni Şahin, hastanelerine bugün itibariyle 163 hastanın kuş gribi şüphesiyle başvuruda bulunduğunu, bunlardan 38'inin bu şüpheden dolayı hastaneye yatırıldığını, 36 hastanın da ayakta tedavi gördüğünü kaydetti. Tedavi altındaki hastalardan 3'ünün yoğun bakımda bulunduğunu belirten Şahin, solunum cihazına bağlı hasta olmadığını bildirdi.  Yoğun bakımdaki Sümeyye Mamuk ve Yusuf Tunç adlı iki çocukta kuş gribine neden olan H5N1 virüsü tespit edildi.

  İSTANBUL'DA 3 KİŞİ, GÖZLEM ALTINDA TUTULUYOR
        
  Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 3 kişinin, kuş gribi şüphesiyle gözlem altında tutulduğu bildirildi. İl Sağlık Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, dün akşam hastaneye başvuran 3 kişiden örnek alındı. Bu kişiler, test sonuçları çıkıncaya kadar İntaniye Servisi'nde gözlem altında tutuluyor. Bu arada, İstanbul'da bugüne kadar kuş gribi vakası belirlenmediği bildirildi.

  ZONGULDAK'TA KUŞ GRİBİ VAKASI

  Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen, ”Çaycuma İlçesi'nin Çomranlı ve Akyamaç köylerinde kuş gribine rastlanıldı” dedi. Erkmen, şöyle konuştu: “Kümes sahiplerinin hiçbir sağlık problemi olmamasına karşın koruyucu sağlık tedavilerine başladık. 4 kişiye gerekli ilaçlar verildi. Virüsün insanlara geçtiğine dair herhangi belirti yok. Ancak, hayvanlarda kuş gribi görülmesi bizi sağlık önlemi almaya sevk etti. Köylerdeki kümes hayvanlarını tespit ederek itlaf işlemelerini başlatıyoruz. Çomranlı'da yaklaşık 1000 hayvan, Akyamaç Köyü'nde de 500 civarında kümes hayvanı itlaf edilecek. Şu anda insanlara bulaşma yok.”

  YOZGAT'TA ÖLEN KANATLILARIN TAHLİL SONUCU POZİTİF ÇIKTI

  'MERKEZ BAŞKANI İSTİFA DİLEKÇESİ VERDİ'

  Akdağ, bir gazetecinin “Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanı Doç. Dr. Turan Aslan, böyle bir kritik dönemde dün Hac için yola çıkmış. Neden böyle bir görevlendirme yapıldı, kendisinin burada olması gerekmez miydi?” sorusu üzerine, şöyle konuştu: “Yanlış bilgilenmelerle, yanlış bir bilgi soruyorsunuz. Kendisi bize izin dilekçesi ile birlikte istifa dilekçesi de vermiş, görevinden ayrılmak üzere. Bütün bu olaylardan daha önce... Yola da yeni çıkmış değil.”

  Öte yandan Doç. Dr. Turan Aslan,  Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı görevinden 2 Ocak'ta kendi isteğiyle istifa ettiğini belirterek, “Bundan sonra biraz dinlenmeyi düşünüyorum” dedi.   Alınan bilgiye göre, Doç. Dr. Turan Aslan'ın Şişli Etfal Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü'ne klinik şefi olarak atandığı belirtildi. Aslan'ın 2 Ocak'ta görevinden istifa ettiği, 3 Ocak'ta ise Hacca gittiği öğrenildi.

  Yozgat Valisi Gökhan Sözer, Akdağmadeni İlçesi'ne bağlı 4 köy dışında ciddi bir durumun bulunmadığını söyledi. Sözer, “Altılızaim Geçidi Köyü'nde ölen kanatlılardan almış olduğumuz numunelerin laboratuvar sonuçları pozitif olarak geldi. Bu köyümüzde kanatlı ölümlerine kuş gribinin neden olduğu belirlendi” dedi. Vali Sözer, Akdağmadeni İlçesi dışındaki ilçe merkezleri ve bağlı köylerinden de çeşitli ihbarlar aldıklarını bildirdi. Sözer, “sadece ölüm olayının olduğu kümeste itlaf çalışmasıyla dezenfekte yapılıyor” dedi.
   
  Sözer, Altılızaim Köyü'nde rahatsızlanarak, Akdağmadeni Devlet Hastanesi'ne başvuran ve “soğuk algınlığı” teşhisi konularak, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edilen 3 vatandaşın sağlık durumlarının iyi olduğunu ifade etti.

  IĞDIR'DA HASTANELERE 380 KİŞİ BAŞVURDU

  Iğdır Valisi Halil Ulusoy, şimdiye kadar kuş gribi şüphesiyle hastanelere 380 kişinin başvurduğunu, bunlardan 2'sinin Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde tedavi altına alındığını söyledi. Ulusoy, kuş gribi şüphesiyle Erzurum Araştırma Hastanesi'ne 5 kişi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Hastanesi'ne de 2 kişinin sevk edildiğini hatırlattı. Ulusoy, bu hastalardan birinde kuş gribi olma ihtimalinin yüksek olduğunu vurguladı.

  100 YTL PARA CEZASI

  Tavuklarını teslim etmeyenlere kabahatler kanununun 32. maddesi gereğince 100 YTL para cezası verileceği uyarısında bulunan Ulusoy, ”Aralık İlçesi'nde tavuklarını vermeyen 10 kişiye 100'er YTL para cezası verildi. Ayrıca canlı kanatlı hayvanlarla yapılan mücadeleden sonra yabani güvercinlerle mücadele başlatacağız. Özel bir ekiple ölü güvercinleri topluyoruz.”

  KARS'TA KARGO FİRMALARI NUMUNELERİ KABUL ETMEDİ
   
  Kars'ta 6 Ocak'ta şüpheli şekilde telef olan 3 tavuk ile 1 hasta tavuktan alınan numunelerin, kargo firmalarının kabul etmemesi nedeniyle Erzurum'a özel kuryeyle gönderildiği bildirildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı