Gündem Haberleri

  İnsan ticaretiyle mücadele

  Hürriyet Haber
  12.10.2005 - 14:55 | Son Güncelleme:

  Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Türkiye Misyon Şefi Marielle Lindstrom, bugüne kadar yaptıkları çalışmalarla insan ticareti mağduru 167 kişiye ulaşarak, ülkelerine dönmelerini sağladıklarını söyledi.

  Lindstrom, Trabzon'daki sivil toplum örgütleri ve yerel yöneticilere yönelik organize edilen, “İnsan Ticaretiyle Mücadele, Strateji Belirleme ve Kapasite Artırımı Çalıştayı” öncesi düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin insan ticareti konusunda IOM ile ortak hareket ettiğini belirtti.

  Trabzon'un insan ticareti konusunda harekete geçilmesi gereken bir yer olduğunu ifade eden Lindstrom, “Bu nedenle Trabzon, insan ticareti ile yerel mücadelede pilot illerden birisidir” dedi.

  Amaçlarından birinin yerel yönetimlerle çalışarak, halkın insan ticareti suçundan korunması olduğunu vurgulayan Lindstrom, şunları söyledi:“Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarla insan ticareti mağduru 167 kişiye ulaşarak, ülkelerine dönmelerini sağladık. Türkiye'yi geçiş ülkesi olarak kullanan insan ticareti mağdurları, ülkemizi iyi bir yaşam sağlayabilecekleri, fırsatlar ülkesi olarak hayal ediyorlar. Bu nedenle Türkiye, bu mağdurlar için hedef ülke konumundadır.”

  İNSAN TİCARETİNE KARŞI ACİL YARDIM HATTI...

  Bu amaçla yola çıkan kişilerin büyük çoğunluğunun, insan tacirlerinin eline düştüğüne dikkati çeken IOM Türkiye Misyon Şefi Marielle Lindstrom, şunları kaydetti: “23 Mayıs 2005'de hizmete açılan 157 No'lu İnsan Ticaretine Karşı Acil Yardım Hattı sayesinde oldukça başarılı olduk. İnsan tacirlerinin elinden kurtarılan 167 kişiden 45'ine bu hat yardımıyla ulaştık. Bu numarayı arayıp mağduriyet bildirenlerin yüzde 75'ini, vatandaşlar oluşturmaktadır. Bu,

  Türkiye'de insanların, mağdur olan bir kişiyi gördüklerinde harekete geçtiğini gösteriyor.”
  Lindstrom, Türkiye'nin insan ticareti konusunda oldukça önemli bir konumda bulunduğunu belirterek, “Eğer biz üzerimize düşen görevi çok iyi yapabilirsek, sadece Türkiye'ye değil, bu mağdurların ülkelerine de yardımcı olabiliriz” dedi.

  Basın açıklamasının ardından, iki gün sürecek çalıştay başladı. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı