Gündem Haberleri

  İnsan kaçakçısı 2 PKK'lıya Almanya'da 2'şer yıl hapis

  Hürriyet Haber
  14.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Terörün yanısıra, uyuşturucu ticareti, haraç, sahtecilik gibi organize suç faaliyetlerini de yürüten PKK'nın, insan kaçakçılığı yaparken yakalanan üst düzey sorumluları, Almanya'da hapis cezasına çarptırıldı.

  İnsan tacirliği yaparak Almanya'ya kaçak yollardan adam soktukları gerekçesiyle yargılanan PKK'nın Bavyera ve Avusturya sorumlularından Berçem kod adlı Perihan Çınar'a 2 yıl 2 ay, Fırat-Yaşar kod adlı Mehmet Dizin'e ise 2 yıl hapis cezası verildi.

  Bavyera Yüksek Bölge Mahkemesi'nde 5 Aralık'ta görülen dava sonucunda tutuklu olarak yargılanan sanıklarla ilgili kararın gerekçesinde şöyle denildi: ‘‘PKK, Almanya'daki şiddet ve organize suç faaliyetlerini aynen sürdürüyor. Her iki sanığın, terörist bir örgüt olan PKK'ya üye oldukları ve yasadışı yollardan Almanya'ya adam soktukları tespit edilmiş olup, sanıklar da suçlarını itiraf etmişlerdir. Suçları sabit olduğu belirlenen sanıkların, terör örgütü üyesi olma ve insan ticari yapma suçlarından cezalandırılmalarına karar verilmiştir.’’

  1,5 saat süreyle gerekçeli kararı okuyan Mahkeme Başkanı, ayrıca terör örgütü PKK'nın ‘‘Almanya'nın kamu düzeni için tehdit unsuru olmaya devam ettiğini’’ de vurguladı. PKK'nın terörist ve organize suç örgütü yapısında hiçbir değişikliğin olmadığını vurgulayan Mahkeme Başkanı, ‘‘Terörist örgüt PKK, Avrupa ve Almanya'daki faaliyet yapısını aynen devam ettiriyor. Terör örgütü sorumluları, Paris'te bulunan Avrupa Cephe Merkezi'ne bağlı olarak, eyaletler, bölgeler, alanlar ve semtler bazında örgütlenme çalışmalarını sürdürüyorlar’’ dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı