Gündem Haberleri

  İnsan hakları genelgesi

  Kadir ERCAN / ANKARA
  26.07.2001 - 02:02 | Son Güncelleme:

  İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, polis ve jandarmaya yeni insan hakkı genelgesi yayınladı. 11 maddelik genelge Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin ihlal kararlarından yola çıkılarak hazırlandı.

  Genelgede, Türkiye'nin peşpeşe tazminat ödemeye mahkûm edildiği hatırlatıldı. Bunun önlenmesi gerektiği belirtilerek, ‘‘Uluslararası kamuoyundaki itibarımız olumsuz etkilenmektedir’’ denildi.

  İŞKENCECİYE CEZA

  TCK'nın 243. maddesi uyarınca, işkence ve kötü muamele ile ifade alma yönteminin kesinlikle yasaklandığı bilinmelidir. Haklarında işkence ve kötü muamele iddiaları bulunan görevliler hakkında derhal yasal işlem yapılmalı ve sonuçlandırılmalıdır.

  GÖZALTI DEFTERLERİ

  Gözaltına alınan herkes, mutlaka nezarethaneye alınanların kaydına ait deftere kaydedilecek. Kayıtlarda tarih ve sıra numaraları, usulüne uygun yazılacak.

  GÖZALTI SÜRESİ

  Yakalanarak özgürlüğü fiilen kısıtlanan kişinin gözaltı süresi, bu kişinin yakalanması ile birlikte başlar. Bu hususun hiçbir istisnası bulunmamaktadır.

  ZOR KULLANMAYIN

  Polis ve jandarma, özellikle zor kullanma yetkisini kullanırken, yetki aşımı ve gereksiz ve orantısız güç kullanımı taştışmalarına yol açabilecek eylem ve müdahalelerden mutlak suretle kaçınılmalıdır.

  DOKTOR VE SANIK

  Gözaltına alınan sanıklar doktor kontrolünden geçirilirken, kolluk kuvvetlerince görevli doktora baskı yapıldığı iddialarına fırsat verilmeyecek. Doktor ile muayene edilenin yalnız kalması ilkesinden, ancak doktor veya şüpheli açısından mutlak zorunluluk bulunduğu durumlarda vazgeçilecek.

  DERHAL ADLİ MERCİYE

  Şüpheli derhal adli makamlara sevkedilmelidir. Gözaltı süresinin 4'üncü güne kadar cumhuriyet savcılığınca ve bu sürenin 7 güne kadar hakim kararıyla uzatılmasında yetkili mercilerin şüpheliyi bizzat görerek karar vermeleri hususuna güvenlik kuvvetlerince özen gösterilmelidir.

  AVUKATLA GÖRÜŞTÜRÜN

  Suçu ne olursa olsun, gözaltına alınan kişinin özgürlüğünün kısıtlandığı ilk saatlerden itibaren bir avukatla görüşebilmesi sağlanmalıdır.

  FOTOĞRAF-VİDEO KAYDI

  Yapılan her işlem ve soruşturmanın tüm safahatı düzenli olarak belgelenmelidir. Çalışmalar, modern teknolojiyle desteklenmeli, fotoğraf, video kayıt ve bilgisayar teknolojisi yardımıyla yapılacak tespitlere ilişkin belgeler soruşturma dosyalarının vazgeçilmez unsurları olmalıdır.

  BASINA AÇIKLAMA YAPMAYIN

  Suç işlendiği şüphesi altında bulunan kişiler hakkında yürütülen hazırlık soruşturması işlemlerinde gizliliğe riayet edilmelidir. Suç işlendiği şüphesiyle gözaltına alınan kişilerin, suçlu gibi basın yoluyla teşhir edilmeleri, masumiyet karinesine aykırılık teşkil etmektedir. Sanıklar, suçluluğu kanıtlanıncaya kadar suçsuz sayılır.

  EV ARAMASI İÇİN İZİN

  Özel hayatın korunması hakkı açısından, evlerde yapılacak aramalarda hakim kararı alınması gereklidir.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı