Gündem Haberleri

  İnşallah kullanılmaz

  Hürriyet Haber
  16.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kuzey Irak’a harekát yapılmasına olanak sağlayan tezkere dün hükümet tarafından Meclis’e sevk edildi. Bir yıl süreli tezkere yarın Genel Kurul’da görüşülecek. Başbakan Yardımcısı Çiçek, "Temennimiz bu tezkerenin kullanılmasına hiç imkan olmamasıdır. İnşallah gerek kalmaz" dedi.

  BAKANLAR Kurulu, dün 5.5 saat süren toplantı sonrası Kuzey Irak’a askeri harekat düzenlenmesine imkan veren tezkereyi TBMM’ye sevk etti. Bir yıl süreli "sınır ötesi operasyon" tezkeresinde hedefin "Irak’ın kuzey bölgesi ile mücavir alanlar" olarak verilmesi, "PKK neredeyse oraya kadar gideriz tezkeresi" yorumlarına yol açtı.

  HAŞİMİ GELİYOR TBMM’de yarın kapalı oturumda yapılması planlanan tezkere görüşmeleri öncesinde Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi bugün Ankara’ya sürpriz bir ziyarette bulunuyor. Haşimi, ani ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşerek, Irak yönetiminin askeri operasyona karşı görüşlerini aktaracak.

  Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu sonrasında yaptığı açıklamada "Evvela temennimiz bu tezkerenin kullanılmasına hiç imkan olmamasıdır, arzumuz, temennimiz budur. İnşallah buna gerek kalmaz" dedi. Çiçek, sınır ötesi operasyonun zamanlamasına ilişkin soruya, devletin ilgili birimleri ile hükümetin yakın işbirliği ve temas içerisinde tezkerenin gereğini yapacakları yanıtını verdi. "PKK, Kürt halkını temsil etmiyor" diyen Çiçek, terörün ekonomik zararının 300 milyar dolar olduğuna ilişkin değerlendirmelere dikkat çekti.

  HEDEF SADECE PKK Çiçek, önemli bazı devletlerin istihbarat örgütleriyle iç içe olduğunu belirttiği PKK’nın Türkiye’yi istikrarsızlaştırıp, gelişmesini önlemek için maşa olarak kullanıldığını da kaydetti. ABD ve AB ülkelerinin Türkiye’yi tatmin edici önlemleri almadığına da dikkat çeken Çiçek, "Bu tezkerenin hedefi doğrudan doğruya PKK terör örgütüdür. Bunun dışında hiçbir kesim bunun hedefi değildir. Irak’ta yaşayan her insan bizim kardeşimizdir" dedi.

  Başbakan ve bakanların imzasıyla dün akşam saatlerinde TBMM’ye gönderilen tezkerede Türkiye’nin "Irak’ın kuzey bölgesinde yuvalanmış PKK terör unsurlarından kaynaklanan ciddi bir terörist saldırı ve açık bir tehditle karşı karşıya" olduğu vurgulandı. Türkiye’nin bütün uyarılarının sonuç vermediği dile getirilen tezkerede, operasyonun süresi ve alanı şöyle tanımlandı:

  TEZKERENİN METNİ "Türkiye’ye yönelik terörist saldırılar ve tehdide karşı terörizmle mücadelenin bir parçası olarak uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli tedbirleri almak üzere, hudut, şümul, miktar ve zamanı hükümetçe belirlenecek şekilde Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Irak’ın kuzeyinden ülkemize yönelik terör tehdidinin ve saldırıların bertaraf edilmesi amacıyla sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunulmak üzere, Irak’ın PKK teröristlerinin yuvalandıkları kuzey bölgesi ile mücavir alanlara gönderilmesine ve görevlendirilmesine Anayasa’nın 92. maddesi uyarınca TBMM’den bir yıl süreyle izin istenilmesi Bakanlar Kurulu’nca 15 Ekim 2007’de kararlaştırılmıştır."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı