GeriGündem İnşaat sektörü EUbuild Projesiyle güç birliği yaptı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İnşaat sektörü EUbuild Projesiyle güç birliği yaptı

İMSAD İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği, EUbuild Projesi ile Avrupa Komisyonu’ndan tam destek alarak, uygulamaya konulan 10 proje arasına girdi ve proje lideri oldu.

İMSAD İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği, EUbuild Projesi (İnşaat Malzemeleri Sektöründe AB’ye Uyum ve İşbirliğinin Olası Etkileri Konusunda Farkındalık Yaratma Projesi) ile Avrupa Komisyonu’ndan tam destek alarak, uygulamaya konulan 10 proje arasına girmeyi ve proje lideri olmayı başardı.

Türk inşaat malzemeleri sektörü ile Bulgaristan, Hırvatistan ve Romanya’daki sektörlerin AB sürecine uyumu doğrultusunda AB Komisyonu tarafından fonlanan, İMSAD’ın lider, APMCR Romanya İnşaat Malzemesi Üreticileri Derneği, BACIW Bulgaristan Yalıtım Ürünleri Üreticileri Derneği, CPA İngiltere İnşaat Malzemesi Üreticileri Derneği ve CEPMC Avrupa İnşaat Malzemesi Üreticileri Konseyi’nin de ortak olduğu projeye Türkiye’deki ilgili tüm sektör kurum ve örgütleri de destek olma kararı aldılar.

Proje ve olası sonuçlarını değerlendiren İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, “Türk inşaat malzemesi sektörünün artık tüm dünyada rekabetçi olan, markalaşan ve daha fazla global marka yaratmak için çalışan, ekonomiye giderek daha çok ivme katan, istihdamı körükleyen, katma değeri yüksek ürün üretebilen, Ar-Ge’ye, yenilikçiliğe daha çok önem veren, gelişme potansiyeli yüksek bir sektör niteliğinde olduğunu kaydetti.

Birebir uygulanan AB mevzuatına uyum konusunda sektörün, bazı üye ülkelerin de önünde bir gelişme kaydettiğini dile getiren Turan, aldıkları proje desteği ile AB mevzuatı konusunda kendi kurumsal kapasitelerini daha da artıracaklarını kaydetti.

Turan, projeyle, Bulgaristan ve Romanya’da da sektör kuruluşları ve mensuplarının mevzuat hakkında bilgilenmesini sağlamak, ülkeler arasında sektörel bir ağ kurmak ve enerji verimliliği, çevre yönetimi, haksız rekabet, toplam kalite yönetimi, istihdam gibi çeşitli konularda eğitim vermek, çalıştaylar düzenleyerek bilgi alış verişi sağlamanın mümkün olacağını ifade etti.

EUbuild Projesi’nin kamuoyuna tanıtımı amacıyla 18?19 Haziran'da Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi’nde, Uluslararası Açılış Konferansı ve Çalıştayı düzenlenecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle