Gündem Haberleri

  İnönü'ye yumurtalı ve domatesli saldırı

  Hürriyet Haber
  24.09.2005 - 17:13 | Son Güncelleme:

  Prof. Dr. Erdal İnönü ve İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Eren Keskin, ermeni konferansı çıkışında protestocuların yumurtalı ve domatesli saldırısına uğradı.

  Üniversitenin Dolapdere Yerleşkesi'nde yapılan konferanstan ayrılan İnönü, güvenlik güçlerinin uyarılarına rağmen protestocuların bulunduğu yönden yaya olarak geçmek istedi.

  Çevik Kuvvet ekipleri eşliğinde yerleşkeden ayrılan İnönü, dışarıda bekleyen protestocu bir grubun önce sözlü sataşmasına uğradı.

  Cadde boyunca polislerin eşliğinde yürüyüşünü sürdüren İnönü'nün üzerine yumurta ve çürük domatesler atıldı. Atılan domateslerden biri omzuna isabet eden İnönü, gazetecilerin soruları üzerine, “Burası benim ülkem, yürüyorum, evime gideceğim” dedi.

  Bu arada, İHD İstanbul Şube Başkanı Eren Keskin de yerleşkeden ayrılırken bir grubun yumurtalı ve domatesli saldırısına uğradı.

  Atılan yumurtalardan bazıları Keskin'in başına isabet etti. Öte yandan, Bilgi Üniversitesi Dolapdere Yerleşkesi önünde döviz ve pankartlar açan Ülkü Ocakları üyeleri, konferans ve hükümet aleyhine sloganlar attı.

  Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanı Yüksel Kaleci tarafından grup adına yapılan açıklamada, “Ermeni konferansının bilimsellikten uzak olduğu ve katılımcıların demokratik kaygılarının bulunmadığı” savunularak, “Tek amaçları, Türkiye Cumhuriyeti'nin sırtına Ermenistan kamburunu da yüklemektir” denildi.

  Konferansı protesto eden bir grup İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrencisi de attıkları sloganlarla Rektör Prof. Dr. Aydın Uğur'un istifasını istedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı