Gündem Haberleri

  İnönü Üniversitesi'nden organ nakli

  A.A
  29.10.2008 - 11:28 | Son Güncelleme:

  2002 yılından bu yana 193 karaciğer nakli yapan İnönü Üniversitesi (İÜ) Turgut Özal Tıp Merkezi, kalp nakli yapabilmek için çalışma başlattı.

  İÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Özdemir, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın “yöreye ve komşu ülkelere hizmet etmesi ve bir cazibe merkezi oluşturulması” hedefiyle kurduğu ve adının verildiği Turgut Özal Tıp Merkezi'nde, başarılı çalışmalara imza atıldığını söyledi.

  Tıpta gelinen en ileri noktalardan birinin organ nakilleri olduğunu, Türkiye'de nadir merkezlerde yapılan bazı nakillerin artık merkezlerinde “rutin bir ameliyat gibi” yapılmaya başlandığını anlatan Prof. Dr. Özdemir, özellikle karaciğer nakillerinde çok ileri seviyeye ulaştıklarını kaydetti.

  2002 yılından bu yana 193 karaciğer nakli yaptıklarını anlatan Özdemir, “Geçen yıl 40'ı canlıdan canlıya, 54 nakil yapıldı. Bu yıl 95'i canlıdan canlıya 117 nakil yapıldı. Yapılan karaciğer nakillerinde başarı oranı yüzde 85” dedi.

  2000 yılından bu yana 8 böbrek nakli yapıldığını dile getiren Özdemir, canlıdan canlıya karaciğer nakillerinde Avrupa'da 3'üncü sırada, Türkiye'de de birinci sırada yer aldıklarını öne sürdü.

  ALTYAPI EKSİĞİ YOK

  Hedeflerinin, Türkie'de henüz yaygınlaşmayan kalp nakli olduğunu, bunun için altyapı sorunları bulunmadığını ifade eden Prof. Dr. Özdemir, “Kalp nakli için bir ekip oluşturuyoruz. Kalp damar cerrahisi bölümündeki iki arkadaşlarımızı bu işi en iyi yaptığını bildiğimiz ABD'deki bir merkeze göndereceğiz. Bu arkadaşlar daha sonra merkezimizde nakle başlayacak. Turgut Özal Tıp Merkezi'ni kalp naklinde de bir numara yapmak istiyoruz” diye konuştu.

  Turgut Özal Tıp Merkezinde 1998 yılından bu yana kornea naklinin de yapıldığına dikkati çeken Özdemir, sözlerini şöyle tamamladı:
  “1998 yılından bu yana 150 kornea nakli yapıldı. 2004 yılına kadar merkezimizde kornea nakli hızlı bir şekilde yapılırken çıkan bira yasa bu nakil için göz bankasının bulunmasını zorunlu kıldı. Bu tarihten itibaren kornea nakillerinin sayısı azaldı. Önümüzdeki süreçte merkezimizde göz bankası kurulacak. Bundan sonra yılda yapılan kornea nakillerinin sayısı 150'ye çıkacak.”
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı