Gündem Haberleri

  İnönü Üniversitesi Rektörü: Tezkere için 15 askerin şehit olması mı gerekiyordu

  A.A.
  12.10.2007 - 16:09 | Son Güncelleme:

  İnönü Üniversitesi (İÜ) Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, son günlerde artan terör olaylarına işaret ederek, “Tezkere için 15 askerin şehit olması mı gerekiyordu?” dedi.

  Turgut Özal Tıp Merkezi'nde tedavi gören hastaların bayramını kutlayarak, durumları hakkında doktorlardan bilgi alan Prof. Dr. Hilmioğlu, hastane çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın sınır ötesi hareketle ilgili aylar önce bir açıklama yaptığını söyledi.

  Prof. Dr. Hilmioğlu, “Silahlı Kuvvetlerin en tepesindeki insan açıklamasında 'Sınır ötesi gerekli ve yararı vardır' dedi. Onun üzerinden birkaç ay geçti, ama hiçbir tedbir alınmadı. Bu kararın TBMM'de alınması için 15 şehidin verilmesi mi gerekiyordu? Bu kadar beklenmesi mi gerekiyordu” diye konuştu.

  Türk Silahlı Kuvvetlerinin sınır ötesi hareketle ilgili daha önce de açıklamaları bulunduğunu, ancak bu kararın bir türlü alınamadığını savunan Prof. Dr. Hilmioğlu, şöyle devam etti:
  “Dünyanın başka güçlerinden icazet gerekiyordu. Onlar icazet vermedikleri için milli iradeyi dillerinden düşürmeyen insanlar bu kararı alamadılar. Bıçak kemiğe dayanınca ve tablo gözükünce bu karar çıkacaktır. Çünkü bu kararın doğru olduğu yönünde Sayın Genelkurmay Başkanı'nın açıklamaları var. Yoksa birtakım insanların ve siyasilerin hiç dilinden düşürmediği milli irade kavramı, başka ülkelerden icazet alma ile TBMM'den bir kararın alınması ya da alınamaması değildir.”

  Milli iradenin Türk milletinin Türkiye'yi yönetmesi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Hilmioğlu, “Başka ülkelerin Türkiye'yi yönetmesi değildir. Başka ülkelerin emir eri olmak onların icazetleri doğrultusunda birtakım kararların alınması ya da alınamaması değildir” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı