Gündem Haberleri

  İnönü istedi aracı oldum

  ANKARA
  07.01.2015 - 01:52 | Son Güncelleme:

  CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndaki ifadesinde “Aydın Ayaydın’ın aracılık etmesiyle Mustafa Sarıgül ile görüştüm” diyen Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’ye yanıt verdi.

  “Şişli olayında Hayri İnönü’nün talebi üzerine aracı oldum” diyen Ayaydın, yazılı açıklamada özetle şöyle dedi:

  İFADESİ EKSİK YANSIMIŞ

  “Bu zamana kadar partime zarar vermemek adına açıklama yapmaktan kaçındım. Ancak Sayın Hayri İnönü’nün hakkımdaki iddiaları nedeniyle yanıt verme kararı aldım. İnönü ile Sarıgül arasında yaşanan yönetim uyumsuzluğu nedeniyle İnönü’nün basına yansıyan savcılık ifadesindeki; ‘Aydın Ayaydın’ın aracılığı ile Sarıgül’ün Ankara Angora Sitesi’ndeki evinde bir araya geldik. Bu görüşmeye Aydın Ayaydın da katılacaktı ancak Ayaydın bu görüşmeye gelmedi’ şeklindeki açıklama, olayın oluş biçimini tam olarak yansıtmamaktadır. Sanırım Sayın İnönü’nün savcılıkta vermiş olduğu ifade basına eksik yansımıştır. Yurtdışında olduğum için de basına yansıyan konu hakkında yeni bilgi sahibi oldum. 4 Kasım 2014 günü TBMM Genel Kurulu’nda, ‘Akademik Personele Zam’ kanun teklifi görüşmesi devam ederken, saat 22.00 sularında Sayın Hayri İnönü ile müşterek bir dostumuzdan telefon geldi. Telefondaki dostum, Eskişehir yolu üzerindeki bulunan bir restoranda yemek yedikleri Sayın İnönü’nün benimle görüşmek istediğini söyledi. Grup Başkanvekilimizden izin isteyip, restorana gittim.

  EMİR’İ GÖREVDEN ALMAM YANLIŞ

  Beni neden çağırdığınız demeye kalmadan Hayri İnönü bana ‘Bugün itibarıyla Emir Sarıgül’ün yetkilerini elinden aldım. Ayrıca 22 müdürü de görevlerinden aldım. Yanlış yaptığımı anladım. Senden ricam Mustafa Sarıgül’den bana bir randevu al, onunla görüşeyim ve başta Emir Sarıgül olmak üzere diğer müdürleri de görevlerine iade etmek istiyorum’ dedi. Bunun üzerine Hayri İnönü’ye ‘Bugün görevden aldıklarını yarın iade edersen prestij kaybedersin. Böyle bir düşüncen varsa bile, bana kalırsa hepsini birden geri alma. Mesela dördünü yarın, geri kalanları da bir-iki ay sonra yap’ dedim. Hayri Bey bana, ‘Bu uygulamamı yarın tamamen geri almak istiyorum’ dedi. Ben de oradan Mustafa Sarıgül’ü telefonla arayarak, Hayri İnönü’nün kendisi ile görüşmek istediğini, görevden aldığı tüm müdürleri görevlerine iade etmek istediğini söyledim. Sarıgül de ‘Yarın sabah Ankara’da olacağım, buyursun Angora’daki evime gelsin’ dedi. Ben de Hayri Bey’e bunu aktardım. Hayri Bey ‘Tamam yarın sabah birlikte gidelim’ dedi. Ben de ‘Sanayi Alt Komisyonu’nda Rekabet Kanunu görüşülüyor, görüşmelerde bulunmam lazım. Olmazsa, sabah toplantıya katılayım, komisyon başkanından da rica eder öğleden sonraki toplantıyı biraz ertelerim’ dedim. Hayri İnönü ‘Tamam. Ben Pembe Köşk’te halamın evinde kalacağım, beni oradan alırsın’ dedi.

  İNÖNÜ’YE SORULSA SÖYLER

  Komisyonun ertelenmesi üzerine de saat 12.00’den 13.00’e kadar Hayri İnönü’yü evden almak üzere telefonla aradım, telefonu kapalıydı. Bunun üzerine Sarıgül’e, ‘Hayri İnönü’ye ulaşamıyorum dolayısıyla randevuyu iptal ediyoruz’ diye telefon ettim. Sarıgül, ‘Sabah Hayri Bey beni aradı. Görüşmeye yalnız gelmek istediğini ve araba göndermemi, istedi. Ben de saat 9.30’da araba gönderdim, geldi görüştük ve ayrıldı. Senin aradığın saatte uçakla İstanbul’a gidiyordu, onun için cevap verememiştir’ dedi. Olayın oluş biçimi bu şekilde cereyan etmiştir. Bunun dışındaki değerlendirmeler asılsızdır. Sanırım Sayın İnönü’ye de sorulursa olayın bu şekilde cereyan ettiğini söyler.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı