Gündem Haberleri

  İnönü’de görkemli şölen

  Hürriyet Haber
  23.04.2004 - 14:57 | Son Güncelleme:

  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, İstanbul'da İnönü Stadyumu'nda düzenlenen şölenle kutlandı. Stadyumdaki şölen, İstanbul Valisi Muammer Güler, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın, askeri bir araç üzerinden çocuklar ile vatandaşların bayramını kutlamasıyla başladı.

  İstiklal Marşı ile İlkokul ve İzci antlarının okunmasının ardından Vali Güler, il çapında yapılan bireysel bilgi yarışmasında birinci olan Maltepe Kadir-Rezzan Has İlköğretim Okulu öğrencisi Altuğ Güner'e saat hediye etti.

   

  Daha sonra günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, dünya çocuklarıyla kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın, sevgi, kardeşlik ve dostluk tohumlarını tüm dünyaya ektiğini söyledi.

   

  Demokrasi, sevgi, saygı ve hoşgörünün çocuklarla büyüdüğünü dile getiren Balıbey, şunları kaydetti:

   

  ''Ulusun egemenliğini kendi eline aldığı bu mutlu günde, tüm çocuklarımızı ve gençlerimizi, laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip çıkma iradesi içinde görmenin gurur ve huzuru içindeyiz.

   

  Biliniz ki bayrağını, vatanını, milletini, ailesini ve arkadaşlarını seven çocukları, mutlu bir gelecek, bilimde, teknolojide çağı yakalamış, hatta çağın üstüne çıkmış bir Türkiye beklemektedir.''

   

  Balıbey, bugünün Cumhuriyet'in kurucusu Aziz Atatürk'ün 84 yıl önce ''Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir'' ilkesini tüm dünyaya duyurduğu gün olduğunu da vurgulayarak, çocukları yetiştiren öğretmenlere de şöyle seslendi:

   

  ''Çocuklarımızı ve gençlerimizi, Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda, çağın en son teknolojisini öğrenecek şekilde yetiştirmek, onları her türlü yıkıcı ve bölücü tehlikelere karşı bilgilendirmek ve korumak görevimizdir.''

     

  ÖĞRENCİLER ADINA YAPILAN KONUŞMA

     

  İstanbul'daki ilköğretim okullarında okuyan öğrenciler adına konuşan Özel Beşiktaş İlköğretim Okulu öğrencisi Tuğçe Vargın, bugünün çocuklarının Türkiye'yi daha ileriye götürerek Atatürk'ün hedefine ulaştıracağını söyledi.

   

  Vargın, 23 Nisan'ın dünyada kutlanan tek çocuk bayramı olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

   

  ''Son zamanlarda bu bayrama diğer milletler de çocuklarını göndererek, bu coşkuya katılıyor. Dil, din, ırk gözetmeden, bu geleceğin temsilcileri, aralarında samimi dostluklar ve sıcak arkadaşlıklar kurma imkanı buluyor. Barış, huzur ve güven içinde yaşamayı özlediğimiz bu dünyada, bu ne güzel ve ne anlamlı bir tablodur.''

   

  Tuğçe Vargın, Atatürk'ün ''Ulusların istikballeri gelecek nesilleridir'' sözünü de hatırlatarak, ''Şimdi çalışma zamanıdır'' dedi.

     

  ŞÖLEN

     

  Konuşmalardan sonra okunan şiirlerin ardından, İstanbul'daki ilköğretim okullarından oluşturulan öğrencilerin resmi geçit töreni yapıldı.

   

  Şölene, misafir olarak davet edilen Kilis İlköğretim Okulu öğrencileri de katıldı.

   

  Geçit töreni sırasında, değişik mesleklerin kıyafetlerini giymiş öğrenciler, stadyumu dolduran vatandaşlardan büyük alkış aldı.

   

  Öğrenciler, daha sonra müzik eşliğinde çeşitli gösteriler yaptılar. 

   

  İnönü Stadyumu'nda protokolün karşısında bulunan tribündeki öğrenciler de ellerindeki renkli kartonlarla ''Gelecek Bizleriz'', ''23 Nisan Kutlu Olsun'', ''Egemenlik Düğünü'' ve ''Bağımsızlık Ateşi'' gibi yazılar oluşturdular.

   

  Şölenin sona ermesinin ardından Vali Güler, Orgeneral Büyükanıt ve Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, gösteriyi gerçekleştiren öğrencilerin öğretmenlerini kutladı.

   

  Bu arada, tribünde bulunan vatandaşlar da sahaya inerek çocuklarının sevinç gösterilerini paylaştılar.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı