Gündem Haberleri

  İnisiyatif almasına yüzde 55 destek

  Nuray BABACAN / ANKARA
  19.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İktidar Partisi, bağımsız Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana’nın, Kürt sorunun çözümü için inisiyatif almasının toplumda nasıl karşılandığını sorguladı.

  AK Parti’nin yaptırdığı ve son MYK toplantısında analiz edilen araştırmaya göre, toplumun yüzde 65’i, Zana’nın sorunun çözümünde rol almasına destek verdi. Anket sonuçlarına göre, Kürt sorununun çözümüne yönelik yeni arayışlar da değerlendirildi. Zana’nın, sorunu Başbakan Tayyip Erdoğan’ın çözeceğini söylemesi ve ardından kendisiyle biraraya gelmesinin toplumda nasıl karşılandığı sorgulandı. Ankete katılanların yüzde 55’i, bu görüşmenin sorunun çözümünü katkı sağlayacağını söyledi.

  BDP’den % 87

  - Toplantıda ilginç bulunan asıl sonuç ise BDP seçmeninin yüzde 87’sinin Zana’nın bu süreçte rol almasına destek vermesi oldu. BDP yönetimininin zaman zaman Zana’nın yaklaşımını eleştiren tavrına karşın, parti tabanında Zana’ya desteğin yüksek olması toplantıda önemli başlık olarak değerlendirildi.
  - Araştırmada, “Öcalan’a ev hapsi” konusunda kamuoyunun yaklaşımı sorulmadı. Ancak Erdoğan, Zana ile ilgili saptamaların konuşulduğu bölümde, “Leyla Zana kendisi Öcalan ile ilgili bu talebini görüşmemizde dile getirdiğinde ‘bunu bizim karşımızda ifade etmenizi doğru bulmuyorum’ dedim” bilgisini aktardı.

  PKK’ya kimse güvenmiyor

  Ankette, “PKK örgütü silah bırakır mı?” sorusuna verilen yanıtlar ise başka bir gerçeği ortaya koydu. “Bırakmaz” diyenlerin oranı yüzde 80’ı buldu. Yapılan analize göre PKK’ya güvenmeyen vatandaşlarının tamamının AK Parti, CHP ve MHP seçmeni olduğu belirlendi. PKK’nın silah bırakacağına inanan yüzde 20’nin ise büyük çoğunlukla BDP seçmeninden oluştuğu saptandı.

  BDP-MHP birleşik kaplar gibi

  Yapılan kamuoyu araştırması, 18-25 bandındaki Kürt seçmenin çoğunlukla BDP’ye, 18-25 bandındaki Türk seçmeninin ise MHP’ye yöneldiğini gösterdi. Toplantıda, bu iki partinin “birleşik kaplar gibi olduğu” ve birinin ürettiği politikanın diğerini beslediği yorumu yapıldı. Partinin politikalarında bunu dikkate alması gerektiği vurgulandı.
  İşsizlik önde

  AK Partinin yaptırdığı son ankette, Türkiye’nin en büyük sorunu sıralamasında işsizlik açık ara birinci oldu. İşsizliği, terör ve Kürt sorunu izledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı