GeriGündem İngiltere'den Romanlara konservatuar yardımı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiltere'den Romanlara konservatuar yardımı

İngiltere'den Romanlara konservatuar yardımı
refid:3770019 ilişkili resim dosyası

Roman Kültürü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yakup Çardak, İngiltere'den 3 bin 500 sterlin yardım geldiğini belirterek, bu paranın kurmayı planladıkları konservatuar için ilk adımların atılmasını sağlayacağını bildirdi.

Roman Kültürü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yakup Çardak, AB'ye sundukları proje kapsamında kültür ve sanat faaliyetlerinde kullanılması amacıyla İngiltere'den 3 bin 500 sterlin yardım geldiğini ve bunu çok iyi değerlendireceklerini söyledi.

“Gençlerimizi sokak çalgıcılığından kurtaracağız” diyen Çardak, bu paranın konservatuar kurmaya yetmeyeceğini, ancak hazırlık için önemli rakam olduğunu, en kısa sürede de burada eğitime başlamayı istediklerini belirtti.
Çardak, konservatuarın çok amaçlı olacağını, tiyatro, müzik ve dans eğitiminin yanı sıra el sanatlarına da yer vereceklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

“İlkokula giden çocuklarımızın daha üst okullara gitmelerini sağlayacağız. Eğitimlerini takip edeceğiz. Artık sokak çalgıcıları yetiştirmek istemiyoruz. Eğitim almış çocuklar yetiştireceğiz. Müzik kültürümüzü daha iyi yansıtacağız. Romanların genlerinde bulunan sanat yeteneğini daha fazla geliştirmelerini istiyoruz. Öğretim üyelerimizden, sponsorlardan destek bekliyoruz. Eğer bu destek bizlere verilirse, gençlerimiz sanatta çok ileri seviyelere gelebileceklerdir.”

Derneğin maddi sıkıntılar içinde olduğunu 5 ay önce kurulmaları nedeniyle üye sayısının da henüz istenilen düzeyde olmadığını kaydeden Çardak, düzenleyecekleri etkinliklerden gelir elde etmeye çalıştıklarını, bunları da konservatuarın harcamalarında kullanacaklarını bildirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle