GeriGündem İngiltere'deki enflasyon faiz artışına yetmeyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiltere'deki enflasyon faiz artışına yetmeyecek

İngiltere'deki enflasyon faiz artışına yetmeyecek
refid:12969537 ilişkili resim dosyası

İngiltere’deki analistler, kısa bir süre içinde enflasyonda aşırı yükselişlerin yaşanmasını beklemiyor. Enflasyon artışının çalışan ücretlerini de artıracağını düşünüyorlar.

 

İngiltere’de Ekim enflasyonunda yaşanan artış ekonominin toparlandığına yönelik umutları artırırken, ülkedeki analistler bunu uzun vadeli bir trend olmadığını savundu. Analistlere göre faizler düşük kalmaya devam edecek. 

 

The Guardian gazetesinde “Inflation bounce expected to be short-livedbaşlığıyla yayınlana analiz haberde, İngiltere’de Salı günü yaşanan enflasyon artışının petrol fiyatlarında Ekim ayında yaşanan ani düşüşten kaynaklandığına dikkat çekilirken, ülkedeki ekonomistlerin enflasyondaki artışın uzun vadeli olmayacağı fikrinde olduğuna dikkat çekildi.

  

Haber analizde ayrıca, İngiltere Merkez Bankası’nın belirlediği tüketici fiyat endeksinin Eylül ayında ilk kez yüzde 1.1 gibi düşük bir orana gerilediğine işaret edilirken, İngiliz ekonomistlerin tüketici fiyat endeksinin kısa bir sürede yüzde 1.5 seviyesine çıkacağına inandıkları belirtildi.

 

PETROL FİYATLARI VE ZAYIF STERLİN ETKİSİ  

Geçtiğimiz yıl petrol fiyatları yaz aylarında çıktığı varil başına yaklaşık 150 dolar gibi yüksek fiyatlardan sonra büyük bir düşüş içine girerek 30 dolarlar seviyesini görmüştü. Bu yıl ise varil başına petrol fiyatı 80 dolar seviyesine çıktı ve değer kaybeden sterlinle birlikte, ithalat fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

 

Mortgage kredisinin faiz ödemeleri ve konut fiyatlarının da dâhil olduğu perakende fiyat endeksindeki enflasyon, son birkaç aydır eksi seviyede seyrederken bu ay içinde biraz daha yükselmesi bekleniyor.

 

İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) tüketici fiyat endeksi enflasyonunu yüzde 2’ye yakın bir seviyede tutması gerekiyor. Banka faiz oranlarını bu yıl yüzde 0.5 gibi düşük bir seviyeye indirdi. Merkez Bankası’nın bu kararı vermesinde, son yıllarda yaşanan en derin resesyonun ülkeyi sürekli bir deflasyona sokmasından korkması etkili olurken, BOE ülkedeki fiyat ve ücretleri daimi bir düşüş eğrisine sokmasından endişe ediyordu.

 

Ülkedeki ekonomistler,katma değer vergisinin Ocak ayında yeniden yüzde 17.5’e yükselmesinin enflasyonu Banka’nın yüzde 2’lik hedefinden daha yüksek seviyelere taşımasını bekliyor. Ancak, ekonomistler bu durumun faiz oranlarının yükselmesi gerektiği anlamına gelmediğine de dikkat çekiyor.

 

TÜKETİCİ FİYAT ENDEKSİ ENFLASYONU ARTACAK

İngiltere’nin bilinen danışmanlık şirketlerinden IHS Global Insight ekonomisti Howard Archer, “Tüketici fiyat endeksi enflasyonu bu yılım sonunda yüzde 2’nin üzerine çıkacak gibi görünüyor ve 2010’un ilk çeyreğinde yüzde 2.5 oranının üzerine çıkacak” yorumunu yaptı

 

Yatırım şirketi RAB Capital’dan ekonomist Dhaval Joshi, yükselen enflasyonun çalışanların ücretlerini artıracağından dolayı, kısa bir süre içinde enflasyonda büyük yükselişlerin yaşanmasını beklemediğini dile getirdi.

Ülkedeki diğer ekonomistler ise dünya genelindeki istihdam piyasalarında büyük açıkların olduğuna ve İngiltere dâhil birçok büyük ülkenin büyük cari açıklarını kapatmak için vergileri yükseltip, hükümet harcamalarını artırmak zorunda olduğundan, faiz oranlarının uzun bir süre düşük seviyelerde kalacağını tahmin ediyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle