GeriGündem İngiltere'de Türk gazeteciler seminere alınmadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiltere'de Türk gazeteciler seminere alınmadı

Avam Kamarası'ndaki semineri düzenleyen Rumlar, bina girişindeki polislere davetiyesi olmayanların alınmaması yolunda telkinde bulunurlarken, davetiyesi olmayan Rumlar ise federasyon yöneticilerinin araya girmesiyle seminere sokuldu.

Türk gazetecilerle uzun süre tartışan Kıbrıslılar Ulusal Federasyonu Genel Sekreteri Andreas Karaolis, toplantının yapıldığı 70 kişilik oturma kapasitesine sahip Jubilee Salonu'nun, içeriye giren Türkler nedeniyle tümüyle dolduğunu söylemesine karşın kapıya gelen Rumlar'ın içeri girmelerini sağlamayı sürdürmesi dikkati çekti. İçeri girebilen Türkler'in sayısının ise yalnızca 5-6 civarında olduğu gözlendi.

Bu arada kapıda kalan Türkler, toplyantıya katılabilmek için yaptıkları başvuruların yanıtsız bırakıldığını ve kendilerine özellikle davetiye verilmediğini söylediler.

Seminerle ilgili olarak yapılan duyuruda konuşmacıların, milletvekilleri Alan Meale, Roger Gale, Rudi Vis, David Rurrows, Andy Love, Theresa Villiers, Andy Dismore, Simon Hughes ve Roger Spink oldukları bildirilmesine karşın, sözkonusu isimlerin yanısıra adı duyuruda yer almayan diğer kimi İngiliz parlamenterlerin de toplantıya katıldıkları öğrenildi.

Avam Kamarası'nın dış kapısında olduğu gibi Jubilee Salonu'nun girişinde de dışardaki engellemeyi aşabilen Türkler'e zorluk çıkarıldığı, uzun tartışmalar sonucunda killetvekili Andy Love'ın müdahalesiyle sayıları 5-6 olan Türk konukların ancak toplantının yarısında salona alındıkları gözlendi.

Edinilen bilgiye göre, toplantı salonunda da olaylar çıktı. Konuklar arasında yer alan Lordlar Kamarası Üyesi Lord McGinnis, Rumlar'a “sorunun 1974'te Türkler'in gerçekleştirdiği barış harekatıyla başladığını söylüyorsunuz ama bu doğru değil. Ada'daki sorunlar çok daha önce, 1960'larda başlamıştı” deyince, Rumlar bir anda Lord MCGinnis'e sert sözlerle sataştıktan sonra fiziksel olarak da saldırmaya başladılar. Rum kadın konukların da zılgıt çekerek McGinnis'in sesini bastırmaya çalıştıkları bildirildi.

İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Servet Hasan ve eşi Levent Hasan'ın da aynı yöndeki itirazları üzerine, salona bir anda 20'yi aşkın polisin girdiği ve Lord McGinnis ile Hasan çiftini salon dışına çıkardığı kaydedildi.

Rumlar'ın en büyük savunucusu durumundaki İngiliz Avam Kamarası Üyesi Rudi Vis'in ise, “Tek dileğim Türkler'in AB'ye alınmaması” dediği bildirildi.

Toplantıya katılan aralarında İngiltere Kıbrıs Dernekleri Konseyi Başkanı Akmen Sıtkı'nın da bulunduğu Türkler, konuşmacı İngiliz milletvekillerinin öncelikle konuşmalarını salonda hiç Türk bulunmadığını düşünerek yaptıklarını, bu rahatlıkla Rum tezlerini savunduklarını, ancak Türkler'in itiraz etmeleri üzerine durumun farkına vardıklarını da anlattı.
Salondaki tek Türk kameramanın çekim yapmasının da organizasyonu gerçekleştiren Rumlar tarafından engellenmeye çalışıldığı bildirildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle