Gündem Haberleri

  'İngiltere'de kuş gribinin etkisi 5 yıl sürer'

  LONDRA (A.A)
  28.02.2006 - 10:39 | Son Güncelleme:

  İngiltere'de hükümete bilimsel konularda danışmanlık yapan Prof. Sir David King, kuş gribinin eninde-sonunda ülkede görülmeye başlanacağını ve etkisinin en az 5 yıl süreceğini bildirdi.

  İngiltere'de hükümete bilimsel konularda danışmanlık yapan Prof. Sir David King, kuş gribinin eninde-sonunda ülkede görülmeye başlanacağını ve etkisinin en az 5 yıl süreceğini bildirdi. Hastalığın aynen Çin'de olduğu gibi uzun süreli bir salgın haline gelmesi ihtimalinin bulunduğunu belirten King, virüsün etkisinin 5 yılı da geçebileceği uyarısında bulundu.
  Muhtemel kuş gribi salgınının etkisini de değerlendiren Prof. King, bunun 2001 yılındaki şap salgını kadar etkili olmasınınsa beklenmediğini bildirdi. Bu konuda iyimser olduğunu belirten Prof. King, konuyla ilgili çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi.

  Konuyla ilgili bir açıklama yapan Çevre Bakanı Margaret Beckett ise olası bir kuş gribi salgınına karşı hazırlıkları sürdürdüklerini, bu çerçevede kümes hayvanlarına yönelik toplu bir aşılama seçeneğini tümüyle gündemden çıkarmadıklarını bildirdi. Beckett, bu konuda aşıların etkin olup olmadığı sorusunun yanıtını aradıklarını ifade etti.
  Beckett, üreticilere hayvanların kapalı alanda tutulmasının hastalığın bulaşmasını tümüyle önleyememekle birlikte önemli bir korunma olarak görüldüğü uyarısında bulundu.

  Bu arada BBC ise hükümetin yeni bir aşıyla ilgili olarak Çin'deki bilim adamlarıyla görüşmelerini sürdürdüklerini öne sürdü.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı