Gündem Haberleri

  İngiltere'de karikatür göstericilerine tutuklama istemi

  LONDRA (A.A)
  05.02.2006 - 12:00 | Son Güncelleme:

  İngiltere'de Muhafazakar Parti sözcüleri polisten, karikatür krizi nedeniyle sokağa dökülen ve batıya karşı cihat çağrısı yapan göstericileri tutuklamasını istedi.

  Muhafazakar Parti gölge İçişleri Bakanı David Davis, Danimarka gazetelerinde yayımlanan ve bazı Avrupa gazeteleri tarafından da kullanılan karikatürleri protesto etmek amacıyla sokağa çıkan bazı Müslüman göstericilerin dindaşlarını “cinayete azmettirmeye çalıştığını” öne sürdü.

  Bu kişileri “fanatikler” olarak niteleyen Davis, polisin ”Ortadoğu'daki intihar eylemcileri gibi giyinen” bu kişileri tutuklaması ve yargıya teslim etmesi gerektiğini savundu.

  Cuma günü ve dün yapılan gösteriler sırasında göstericilerin, Londra'ya yönelik daha fazla bombalı saldırı tehdidinde bulunduklarına ve 11 Eylül saldırılarını öven sloganlar attıklarına dikkat çeken Davis, “İslam'ı aşağılayanları katledin”, “Mücahitler kükrediğinde Avrupa sürünecek”, “Avrupa bunu ödeyecek” gibi slogan ve pankartların suça, ayaklanmaya, cinayete, katliama çağrı olduğunu söyleyerek, “Bu ciddi bir suçtur ve polis bu suçu işleyenleri görmezden gelemez, hemen harekete geçilmelidir” dedi.

  Scotland Yard ise gösteriler sırasında hiçbir tutuklama yapılmaması kararının kamu düzenini korumak adına alındığını açıkladı. Kamuoyundan da konuyla ilgili 100'e yakın şikayet aldıklarını belirten polis yetkilileri, göstericileri daha fazla provoke etmemek adına uzaktan önlem alınması yolunun tercih edildiğini bildirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı