GeriGündem İngiltere'de İslami merkez kundaklandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiltere'de İslami merkez kundaklandı

İngiltere'de İslami merkez kundaklandı
refid:23445766 ilişkili resim dosyası

İngiltere’de başkent Londra’nın kuzeyinde İslami bir kültür merkezi kundaklandı. Polis aşırı sağcı ve ırkçı İngiliz Defans Ligi’nin (EDL) Woolwich’de İslamcı militanlarca öldürülen askerin öcünü almak için merkezi yaktığını düşünüyor.

Yerel saatle sabaha karşı 3’te yanmaya başlayan Mushwell Hill’deki merkezin bir duvarına sprey boyayla EDL yazıldığı açıklandı.
 
Grubun liderleri suçlamaları reddetti ancak sosyal medyada birçok EDL yandaşı saldırının ardından kutlama mesajları yazdı.
 
Polis Somali Kültür Merkezi ve Somalili öğrenciler için okul sonrası bir eğitim merkezi olarak da kullanılan binanın petrol dökülerek yakıldığını düşündüklerini ve suçluların saldırı sırasında yara almış olduğuna inandıklarını belirtti.
 
Olayın üzerine hastaneler yanıklarla acil servise başvuran kişileri güvenlik güçlerine bildirmeleri konusunda uyarıldı.
 
Merkez çalışanları ise olay sonrasında sakinliklerini korudu ve yakılan binanın bir camii olmadığını ve geçen ay Woolwich’de 25 yaşındaki asker Lee Rigby’yi satırla katleden iki zanlı ile hiç bir bağlantısı olmadığını belirtti.
 
Merkez’in 7 Temmuz 2005’te Londra’da yaşanan bombalamalardan sonra da benzer bir saldırıya uğradığını belirten Müslümanlar, Woolwich saldırısının ardından aşırı sağın bir iç savaş çıkartmasından endişe ettiklerini ve güvende hissetmediklerini söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle