Gündem Haberleri

  İngiltere'de hafif suçlar için mahkeme

  AA
  23.10.2005 - 11:37 | Son Güncelleme:

  İngiltere'de alkollü araç kullanımı, kamuya açık yerlerde olay çıkarma gibi hafif suçları işleyenler, artık üç kişiden kurulan “halk mahkemelerinde” yargılanabilecek.

  Kamu Siyaseti Araştırmaları adlı düşünce kuruluşu tarafından önerilen ve hükümet tarafından benimsendiği belirtilen halk mahkemeleriyle ilgili hazırlığın, gelecek hafta İçişleri Bakan Yardımcısı Hazel Blears tarafından resmen açıklanacağı bildirildi.

  “Adalet paneli” olarak adlandırılacak mahkemede görev yapacak kişilerin, daha önce hiç suça karışmamış “saygın vatandaşlar” arasından seçileceği belirtildi. Bu mahkemelerle adli sisteme sürat kazandırılmasının hedeflendiği kaydedildi.

  Öneriyi yapan Kamu Siyaseti Araştırmaları Merkezi'nin direktörü Ben Rogers, “Adalet panellerinin halk tarafından çabuk benimseneceğini” söyledi.

  “Adalet panelleri” tarafından alınacak, bir suçlunun zorunlu kamu hizmetine tabi tutulması, alkol veya uyuşturucu tedavisine gönderilmesi ya da psikolojik danışmanlık alması gibi kararların uygulanması sırasında denetleme görevini ise cezaevleri idarelerinin yapacağı belirtildi.

  Geçen yıl Somerset'te denenen sistemin başarılı olduğu, buradaki ”adalet panelinin” alkollü araç kullanan, komşularına rahatsızlık veren ve antisosyal davranışlar sergileyen kişilere verdikleri cezaların başarıyla uygulandığı bildirildi.
  Sistemin, polis, belediye ve halk tarafından da desteklendiğine işaret edilirken, üç günlük stajın ardından panel üyelerinin, bir yılda 6 ile 20 arasında davayı sonuçlandırabildikleri belirtildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı