Gündem Haberleri

  İngiltere'de Bafta heyecanı

  Hürriyet Haber
  28.01.2002 - 13:51 | Son Güncelleme:

  İngiliz sinemasının en saygın ödülü olan Bafta Ödülleri'nin (British Academy Film Awards) adayları açıklandı. En büyük mücadele her ikisi de12 dalda aday gösterilen Yüzüklerin Efendisi ve Kırmızı Değirmen arasında geçecek gibi görünüyor.

  En iyi aktör dalında mücadele, Yüzüklerin Efendisi'ndeki rolüyle Sir Ian McKellen, A Beautiful Mind  (Akıl Oyunları) ile Russell Crowe ve The Shipping News ile Kevin Bacon arasında geçecek.

  Kırmızı Değirmen'deki rolüyle Altın Küre kazanan Nicole Kidman bu kez The Others (Diğerleri) ile kadın oyuncu dalında aday. Rakipleri arasında In the Bedroom ile Sissy Spacek, Amelie'deki rolüyle Audrey Toutou ve Bridget Jones'un Günlüğü ile Rene Zellwegger var.

  Robert Altman'ın Gosford Park adlı filmi tam dokuz dalda Bafta'ya aday. Jean Pierre Jeunet'nin Amelie'si de ödül için yarışan filmlerden.

  Ünlü yazar Iris Murdoch'ın yaşamından kesitler sunan Iris adlı film de altı dalda Bafta adayı.

  Yılın en çok konuşulan filmlerinden Harry Potter Felsefe Taşı ile animasyon film Shrek altışar dalda ödüle aday gösterildi.

  David Lean anısına konulan özel ödül için beş yönetmen aday:  Jean Pierre Jeunet, Ron Howard, Robert Altman, Peter Jackson ya da Baz Luhrmann. 

  Ödül töreni 24 Şubat'da yapılacak. Billie Elliot'ın başrol oyuncus Jamie Bell, güzel yıldızlar Monica Bellucci ile Halle Barry, Saffran Burrows ve Björk törene renk katacaklar.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı