Gündem Haberleri

  İngiltere'de aileye haber vermeden kürtaj

  LONDRA (A.A)
  23.01.2006 - 14:43 | Son Güncelleme:

  İngiltere'de Yüksek Mahkeme, 16 yaşından küçük bir genç kızın, ailesine haber vermeden kürtaj yaptırabileceği kararını verdi.

  Londra Yüksek Mahkemesi, 15 yaşındaki kızı hamile olan Sue Axon isimli vatandaşın, hükümet ve Sağlık Bakanlığı birimlerinin, kürtaj yaptırmak isteyen genç kızların ailelerine haber vermelerinin zorunlu olması yönünde açtığı davayı reddetti. Londra Yüksek Mahkemesi'nin yargıcı, böyle zor bir karar vermek zorundaki genç kızlar için tam bir gizliliğin sağlanmasının gereğine işaret etti.

  Mahkeme, “böyle bir durumda genç kızın ailesine haber vermeye zorlanmasının, yetişme çağındaki bu genç kızın ilerde pişman olabileceği bir karar almasına veya kürtaj operasyonu için uygun olmayan birisinin yardımını istemesine yol açabileceği” kararını verdi. Davacı 52 yaşındaki 5 çocuk annesi Axon'ın avukatı ise müvekkilinin, doktorların ailelerin onayı olmaksızın kürtaj yapmalarına engel olunmasını değil, sadece ailesi olarak bilgilendirilmesini istediğini, kısaca “bilmek hakkının” verilmesini istediğini söyledi.

  Kendisi de 30'lu yaşlarda kürtaj yaptırmak zorunda kalan Axon ise mahkeme kararının ardından, “Bu olayın ailelerin ve çocuklarının kürtajın travmasını anlamalarına ve cinsellik konusunda daha açık konuşmalarına yardımcı olacağını umuyorum” diyerek, mahkeme kararını temyiz etmeyeceğini söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı