GeriGündem İngiltere'de 'acil bütçe' açıklanıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiltere'de 'acil bütçe' açıklanıyor

İngiltere'de 'acil bütçe' açıklanıyor
refid:15098722 ilişkili resim dosyası

İngiltere maliye bakanı George Osborne,ülke tarihinin en sert önlemlerinin alınmasının beklendiği, bugün açıklanacak yeni bütçenin etkisini azaltmak için, gelir seviyesi düşük olan 900 bin kişiyi gelir vergisi sisteminden çıkarma sözü verdi.

Maliye Bakanı aynı zamanda, orta gelirli vergi mükelleflerinin 1000 sterlin tutarında vergi indiriminden yararlanabileceğini söyledi.  

 

Ancak Osborne'nun vergi mükelleflerine sağladığı indirimleri, İngiliz bankalarına, bilançoları temel alınarak uygulanacak yeni vergilerle karşılaması bekleniyor.

 

Diğer yandan bankaların şirketlere daha fazla kredi sağlamaya zorlanacağı söyleniyor. 156 milyar sterlinle dev bütçe açığı bulunan İngiltere'de hükümet, bu yıl kamu harcamalarında 6,2 milyar sterlin kesinti yapmayı öngörüyor. 

   

Maliye Bakanı George Osborne, BBC'ye yaptığı açıklamada, bugün kamuoyuna açıklayacağı bütçenin "zorlu ancak adil olacağını" söyledi. Ancak basında Osborne’un, vergi artışı gibi konularda açıklayacağı önlemlerle "son 30 yılın en sevilmeyen Maliye Bakanı olabileceği" yorumları yer aldı.

 

Ülkedeki bütçe açığını vergi artışları ve kamu harcamalarındaki kesintilerle azaltmayı planlayan İngiltere'nin yeni koalisyon hükümetinin,kamuoyunun tepkileriyle karşılaşabileceğine dikkat çekiliyor.

   

Ülkenin mali durumu, hükümetin karşı karşıya olduğu sorunların başında geliyor. İngiltere'de dev bütçe açığının yanı sıra yaklaşık 2,5 milyon işsiz bulunuyor.

 

İngiltere'de geçen hafta da, bankalar ve mali piyasaların denetlenmesiyle ilgili yeni düzenlemelere gidilmiş ve ülkedeki finans piyasalarının denetlenmesi yetkisinin büyük ölçüde Merkez Bankasına (BoE) verilmesine karar verilmişti.    

           

BALAYI DÖNEMİ BİTTİ 

Guardian gazetesi ise, Maliye Bakanı George Osborne'un bütçede öngörülen vergi ve kesintilerle ilgili olarak yoğun bir muhalefetle karşılaştığını belirtti.

 

İş çevrelerinin, çocuklara yardım kuruluşlarının ve 6 milyon kamu çalışanını temsil eden sendikaların, 85 milyar sterlinlik yeni bütçede planlanan vergi artırımları, maaşların dondurulması ve kamu harcamalarının kesilmesi gibi tedbirlere tepki gösterdiğini kaydetti ve "hükümetin balayı dönemi bitti"yorumunu yaptı.

 

Independent gazetesi de, manşetinde, Maliye Bakanı'nın politikalarının"İngiltere'de 1970'lerden bu yana görülmemiş düzeyde bir işsizlik yaşanmasına neden olup olmayacağını" sordu. Gazetenin ekonomi editörü Sean O'Grady, yarın açıklanacak bütçenin İngiltere'nin, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana görülen en zorlu bütçesi olacağını belirtti.            


MOODY'S'TEN RAHATLATAN AÇIKLAMA
Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's bugün açıklanacak olan İngiltere bütçesinin ülkenin AAA olan kredi notunda herhangi bir değişiklik yaratmayacağını belirtti.

Moody's'in İngiltere için belirlediği not görünümü ise durağan.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle