GeriGündem İngiltere suçladı, İran yalanladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiltere suçladı, İran yalanladı

İngiltere suçladı, İran yalanladı
refid:18134285 ilişkili resim dosyası

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, İran'ın yürüttüğü 10 günlük tatbikat çerçevesinde nükleer kapasiteli gizli balistik füze denemeleri yaptığını öne sürdü. İngiliz Bakan'ın iddiası İran tarafından yalanlandı.

Hague, İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası'nda yaptığı konuşmada, İran'ın gizli füze denemeleri yaptığını ve bunlardan bazılarının nükleer kapasiteli olduğunu belirtti.

İngiliz Bakan ayrıca, bunun Birleşmiş Milletler kararlarının ihlali anlamına geldiğini ifade etti.

İRAN, ABD VE İSRAİL'E BÖYLE GÖZDAĞI VERDİ / FOTO GALERİ

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest İngiliz Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, Hague'in bu iddiasını yalanladı.

Mihmanperest, "İran tarafından denenen hiçbir füzede nükleer savaş başlığı yoktur" dedi.

TATBİKATIN ÜÇÜNCÜ GÜNÜ

İran Devrim Muhafızları, hava, kara ve deniz kuvvetlerinin ortaklaşa görev aldığı 10 günlük bir füze tatbikatı yapıyor.

Devrim Muhafızları Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hacızade, gazetecilere yaptığı açıklamada, tatbikatın üçüncü gününde 1100 kilometre menzilli yeni bir radar sistemini ilk kez denediklerini söyledi.

Tuğgeneral Hacızade, "Gadir" adı verilen radar sisteminin 300 kilometre irtifada radara yakalanmayan uçaklar, cruise ve balistik füzeler ile alçak irtifadaki uydular gibi hava hedeflerini belirlemek için geliştirildiğini belirtti.

Devrim Muhafızları, tatbikatın ilk iki gününde kısa, orta ve uzun menzilli füzeleri test etmiş, yer altındaki füze hangarlarından ilk kez füze fırlatılmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle