Gündem Haberleri

  İngiltere Savunma Bakanı Fox, "yakın arkadaşı" yüzünden baskı altında

  A.A
  09.10.2011 - 13:55 | Son Güncelleme:

  İngiltere Savunma Bakanı Liam Fox'un, hükümet tarafından görevlendirilmeyen yakın bir arkadaşını asistanı gibi kullanması ve seyahatlerine götürmesi ülkede tartışmalara neden oluyor.

  Muhafazakar Partili Savunma Bakanı Fox'un Sri Lanka Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmede yakın arkadaşı Adam Werritty ile hazır bulunmasının ve Werritty'nin Dubaili iş adamlarıyla bağlantı sağladığının ortaya çıkması, Fox'a yönelik baskıları artırdı.

   

  İngiltere Başbakanı David Cameron konuya ilişkin açıklama isterken,Savunma Bakanlığı, Fox ile Werritty arasındaki çalışma ilişkileriyle ilgili soruşturma başlattı. Soruşturmada Fox'un "bakanlık kurallarını" ihlal edip etmediği araştırılacak. İngiliz basını, Werritty'nin Fox'un daha önce ev arkadaşı ve düğününde sağdıcı olduğu bilgisini veriyor.

   

  FOX’TAN AÇIKLAMA BEKLENİYOR

  Liam Fox muhalefetteki İşçi Partisi tarafından da eleştiriliyor. İşçi Partisi'nin genel başkan yardımcısı Harriet Harman, "Bu konu sadece ulusal güvenlik ya da gizli bilgilere ulaşma konusu değil, bu konu aynı zamanda dürüstlükle ilgili" dedi.

   

  Savunma Bakanı Liam Fox (50) ile ilgili tartışmaların yarın İngiliz Parlamentosunun gündemine gelmesi ve Fox'un iddialara ilişkin Avam Kamarasında açıklama yapması bekleniyor.

   

  Fox bugün Sunday Telegraph gazetesinde konuya ilişkin açıklamasında, "Bu Tür konularda şeffaflıkla ilgili kesinlikle bir endişem yok. Bu iddiaların arkasında yatan şüpheli nedenler var" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı