Gündem Haberleri

  İngiltere İran'ın nükleer yakıt araştırmasından endişeli

  A.A.
  10.01.2006 - 16:02 | Son Güncelleme:

  İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, İran'ın nükleer yakıt araştırmalarına yeniden başlamasını endişe verici bulduklarını söyledi.

  Straw, yazılı açıklamasında, “İran'ın uranyum zenginleştirmeyle ilgili faaliyetlerini geliştirme ve araştırmaya yeniden başlamasını son derece endişe verici buluyoruz” dedi.
  İngiliz Bakan, İran'ın barışçı eğilimlerde olması ve uluslararası endişeleri gidermeyi istemesi halinde, böyle bir adım atmasında haklı bir neden olmadığının altını çizdi.
  Straw, ayrıca konuya ilişkin Fransız ve Alman meslektaşlarının yanı sıra AB dış politika temsilcisi Javier Solana ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed El Baradei ile yakın temas halinde olmaya devam ettiklerini kaydetti. Bu arada, İngiltere Başbakanı Tony Blair'in makamından yapılan açıklamada da, El Baradei'nin uluslararası toplumun İran konusunda sabrının tükenmekte olduğu görüşünü paylaştıkları ifade edildi.
  İngiltere Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, daha önce İran'ın nükleer yakıt çalışmalarına yeniden başlama girişimini kınadıklarını ve bunun İngiltere, Fransa ve Almanya ile yapılan gelecekteki müzakereleri riske attığını açıklamıştı.
  Tahran yönetimi sözcüsü Gulanhüseyin Elham da, dün “nükleer yakıt çalışmalarına planlandığı gibi başlandığını” açıklamış, İran'ın bu kararı, başta AB ülkeleri ve ABD olmak üzere Batılı ülkeler tarafından tepkiyle karşılanmıştı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı