Gündem Haberleri

  İngiltere: İran 2012'de nükleer silah üretebilir

  Telegraph
  01.02.2011 - 10:37 | Son Güncelleme:

  İngiltere Savunma Bakanı Liam Fox, İran’ın 2012’de nükleer silaha sahip olabileceğini ve Batı ülkelerinin mevcut zaman çizelgesiyle uyumlu hareket etmesi gerektiğini ifade etti.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor                      

   

  Avam Kamarası’nda, İsrail’in yeni istihbarat şefi Meir Dagan’ın açıklamaları hakkında yorum yapması istenen Fox, Dagan’ın, “İran 2015’e kadar nükleer silah üretemez” görüşünü reddetti.     

   

  İran’ın nükleer programını yakından takip eden Fox, Dagan’ın açıklamasının “çok iyimser bir görüş olabileceğini” belirtti.

   

  Fox, “Geçmişte, Kuzey Kore ve diğer örneklerden elde ettiğimiz tecrübeler, bize her şeyi sanıldığından daha ümit verici olduğunu varsaydığımızda ne olabileceğini gösterdi… Bu yüzden, İran’ın 2012 sonunda nükleer silah elde edebileceği görüşünde net olmalı ve bunu bir uyarı olarak kabul etmeliyiz” dedi.

   

  Fox, İran’ın nükleer silah elde edeceğini öngören zaman çizelgesinin, CIA’in başkanı Leon Panetta tarafından geçtiğimiz yıl açıklanan tahminle uyuştuğunu belirtti.

   

  Öte yandan, Savunma Bakanı’nın karamsar yaklaşımı, İran’la Türkiye’de yapılan ve yine sonuç elde edilemeyen müzakerelerin ardından geldi.

   

  İran, her ne kadar nükleer programının sivil amaçlar için olduğunu belirtse de, Fox, Tahran’ın bu konuda hala yeterince aydınlatıcı olmadığını söyledi. Fox, “İran’ın henüz nükleer silaha sahip değil. Ancak ağır su reaktörlerinde uranyum zenginleştirmeye devam ediyor… Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ile birlikte, İran’ın nükleer alandaki askeri isteklerini gizlediğinden endişe ediyoruz” dedi.

   

  DÜNYA BASININDA ÖNE ÇIKAN DİĞER MANŞETLER

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı