Gündem Haberleri

  İngiltere, ’hırsız personel için kara liste’ hazırlayacak

  Hürriyet Haber
  11.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İNGİLTERE’de yeni başlatılacak bir uygulama ile hırsızlık ve mala zarar vermek gibi suçlara karışan çalışanlar artık işverenler arasında oluşturulacak bir kara listeye girecek. Şirketlerin bilançosunu olumlu etkileyeceği düşünülen bu uygulama birçok masum çalışanın da işten ayrılması durumunda bir daha iş bulmasının zorlaşacağı gerekçesiyle eleştirilere maruz kalıyor. İşverenleri buluşturacak National Staff Dismissal Register (NSDR)adlı bu yeni oluşumun İngiltere’de bu ayın sonunda devreye girmesi bekleniyor.

  Kayıtlar başladı

  Polis devreye girmese bile çalışanları suçlu ilan edebilecek olan bu ağa şimdiden Harrods, Selfridges ve Reed Managed Services gibi şirketler kayıt yaptırdı. Bu şirketler Mayıs ayının sonundan itibaren işe alacakları kişilerin daha önce yolsuzluk, şirket malına zarar verme, zarar neden olma gibi suçlara karışıp karışmadığını sorgulayabilecek. Ağa girecek suçlar belgede sahtecilik, kötü yolla bilgi veya para sızdırmak gibi uygulamaları da içerecek.

  Tazminat sorun olur

  Uygulamayla ilgili tartışmalar sürerken yeni ağın tazminatlar konusunda da sorunlara yol açabileceğine dikkat çekiliyor. İşverenin hırsızlık yaptı suçlamasıyla işten çıkarmakla tehtid etmesi durumunda, çalışanın hiçbirşey talep etmeden kendi isteğiyle işi bırakabileceği de savunuluyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı