Gündem Haberleri

  İngiltere Dışişleri Bakanı Atina'ya gidiyor

  ATİNA (A.A)
  23.01.2006 - 15:15 | Son Güncelleme:

  Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yorgo Kumuçakos, İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw'un 26 ocak perşembe günü Atina'ya geleceğini açıkladı.

  Kumuçakos, basın toplantısında, Straw'un Başbakan Kostas Karamanlis ve Dışişleri Bakanı Petros Molivyatis ile bir araya geleceğini ve gündemde ikili ilişkiler, AB konuları, bölgedeki gelişmeler ve Kıbrıs konusunun bulunduğunu söyledi. Sorular üzerine Straw'un yarın yapacağı Kıbrıs Rum kesimi ziyaretine değinen Kumuçakos, İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın bu ziyaretin amacının ikili ilişkileri güçlendirmek olduğunu açıkladığını hatırlattı. Kumuçakos, şöyle dedi:
  “Ziyaretin, aslında mevcut olmayan sorunlar üzerine yoğunlaşmak yerine bu açıklamayı doğrulayacak nitelikte olması gerekiyor. Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti hassas olduğu noktaları dile getirdi, bunlara biz de katılıyoruz. Bu aşamada ziyaretin neticelerini bekleyeceğiz.” 

  TÜRKİYE'NİN KIBRIS GİRİŞİMİ

  Kumuçakos, sorular üzerine Türkiye'nin Kıbrıs konusunda yeni bir girişimde bulunacağı bilgisinin Atina'ya ulaştığını açıkladı. Kumuçakos, “Edindiğimiz bilgiye göre, Türkiye yarın BM nezdinde tek taraflı bir girişimde bulunarak Kıbrıs konusunda bir fikirler dizisi sunacak” dedi. Türkiye'nin bu girişiminin gümrük birliği ek protokolünun uygulanmasıyla bağlantılı olmadığını da savunan Kumuçakos, AB'nin 21 Eylül 2005 tarihli açıklamasında, Türkiye'nin bu yükümlülüğünü yerine getirmesi gerektiğini vurgulamış olduğunu kaydetti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı