Gündem Haberleri

  İngiltere’de yeni hükümeti zor bir süreç bekliyor

  BBC
  13.05.2010 - 16:15 | Son Güncelleme:

  İngiltere’de Mıuhafazakar Parti’nin liderliğinde kurulan koalisyon hükümeti, mali ajandasının öncelikli maddesini kamu finansmanını düzeltmek ve bütçe açığını azaltmak olarak belirledi

  İngiltere’de hükümet tahvilleri, yatırımcıların yeni hükümete verdiği temkinli hoş geldin mesajıyla, yükseldi.  

  Tahvillerdeki yükselmenin, koalisyon hükümetinin kamu sektöründeki bütçe açığını azaltabileceğini yönelik bir güven oluştuğu anlamına gelebileceğini belirtildi.

  Muhafakazar Parti lideri David Cameron’ın Liberal Demokratlarla koalisyon kurup, ülkenin yeni Başbakanın olmasının ardından, İngiliz sterlini, dolar karşısında belirli oranda düşse de sonrasında toparlandı.

  İngiltere’nin yeni hükümetinin gündeminin kamu finansmanındaki sorunları gidermek olduğu belirtiliyor.

  SIKI ÖNLEMLER ALINACAK            

   

  Muhafazakar Parti kaynaklarına göre, yeni hükümeti ekonominin kendine gelmesi için sıkı önlemler alacak.

   

  Bütçe açığının kapatılması için mevcut çalışmaların artırılacak ve bu yıl içinde kamu harcamalarında 6 milyar sterlinlik kesintiye gidilecek. İngiltere’nin yeni Maliye Bakanı George Osborne’nun 50 gün içinde yeni bir bütçe oluşturması bekleniyor.

   

  Bununla birlikte, Liberal Demokratlar, fiyatı 2 milyon sterlinin üzerinde olan konutlardan vergi alınması önerisi kabul etti.

   

  Yeni hükümetin kurulmasıyla birlikte, İngiltere’nin devlet tahvilleri ile Alman tahvilleri arasındaki getiri farkı (spread) azaldı. Analistler, yatırımcılar arasında İngiliz hükümetine kredi verme riskinin azaldığına yönelik bir algının ortaya çıkması yüzünden spreadin azaldığına işaret ediyor.  

   

  Salı akşamı dolar karşısında değer kaybeden sterlin ise, bugün işlemlerde 1.5 dolar seviyesine çıktı. Sterlin/euro paritesinin ise, sabit kalıp, 1.181 seviyesini koruduğu görüldü.

  Son günlerde Avrupa’daki borç krizi sorununun etkisi altına olan FTSE 100 endeksi güne düşüşle başlasa da gün ortası işlemlerde toparlandı ve 5,327.83 seviyesine çıktı.

  İŞ DÜNYASI MEMNUN

  İngiltere’deki ticaret gruplarından biri olan CBI’ın Genel Direktörü Richard Lambert, Muhafazakarlar ile Liberal Demokratlar arasında kurulan koalisyon hükümetinden memnun olduklarını ve bu haberin iş dünyasında da olumlu bir şekilde karşılandığını belirtti.

  Lambert, “İş dünyası, ekonomik iyileşmeyi rayına oturtmasını sağlayacak kararlar alabilecek ve bütçe açığının kapatılmasını sağlayacak istikrarlı bir hükümet görmek istiyor” dedi.

  İngiltere Ticaret Odası da adayların seçim kampanyaları sırasında vaat ettikleri şeyleri yerine getirmeyi temel öncelikleri olarak görmeleri gerektiğini belirtti.

  Ticaret Odası Başkanı David Frost, “Gündemin temel maddesinin kamu finansmanını düzeltmek olması gerekiyor. Muhafazakarların liderliğindeki koalisyon hükümeti harcamalarını nasıl keseceğini bilmeli” dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı