Gündem Haberleri

  İngiltere’de hükümeti bile ‘hack’lemişler

  Hürriyet Haber
  03.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiltere’de geçen temmuzda ülkenin en çok satan gazetesi News of the World’ün kapanmasına yol açan telekulak skandalının hükümete kadar uzandığı ortaya çıktı.

  Independent gazetesi, eski İngiltere başbakanı Gordon Brown’un maliye bakanı olduğu dönemdeki e-posta mesajlaşmalarının gazeteler için çalışan bilgisayar korsanı “özel dedektifler” tarafından okunduğunu yazdı.
  Güvenlik açığı var
  Brown’ın eski İşçi Partisi danışmanı ve lobici Derek Draper ile özel yazışmaları Scotland Yard’ın Tuleta adlı özel ekibince “hack”lenmiş materyal olarak saptandı. E-postaların okunduğu dönemin Brown ile yerini aldığı eski Başbakan Tony Blair arasındaki gerginliğin had safhada olduğu sürece denk gelmesi dikkat çekti.
  Polis şimdi özel e-postaların “hack”lendiğini ortaya çıkaran verileri içeren 20 bilgisayardan çıkan kanıtları inceliyor. Gazeteye göre, e-posta mesajlaşmalarının yasadışı okunması, geçen yıl telefon dinleme skandalıyla sarsılan İngiltere basını için yeni bir darbe olabilir.
  Independent’ın editörlerinden Oliver Wright ise Brown’un e-postalarının, hükümetin ikinci adamı olduğu dönemde dahi kırılarak okunabilmesinin İngiltere için ciddi bir güvenlik açığına işaret ettiğine dikkati çekiyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı