GeriGündem İngiltere’de basına ince ayar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiltere’de basına ince ayar

İngiltere’de basına ince ayar
refid:22845639 ilişkili resim dosyası

Telekulak skandalından büyük darbe yiyen İngiltere’de basının daha sıkı denetlenmesi konusunda önemli bir adım atıldı. Buna göre yeni basın düzenleme kurumu, medyaya müdahale etmeyecek, ancak özür ve düzeltme için devreye girecek, gerekirse ağır para cezaları verebilecek.

İNGİLTERE’de telekulak skandalının ardından siyaset-medya ilişkisinin masaya yatırıldığı Leveson Soruşturması’nda bağımsız bir düzenleyici kurum kurulmasına karar verilmişti. Koalisyonun küçük ortağı Liberal Parti lideri Nick Clegg ile anamuhalefetteki İşçi Partisi lideri Ed Miliband, yeni düzenleyici organının kanunlarla desteklenmesi gerektiğini savunurken, Muhafazakâr Parti lideri Başbakan David Cameron buna karşı çıkıyordu. Sonuçta ‘Kraliyet Kararnamesi’ formülü dün sabaha kadar süren pazarlıklarda kabul edildi. Buna göre, bağımsız düzenleme kurumu doğrudan yasayla değil, ‘Kraliyet Kararnamesi’ ile ilan edilecek. Ve içine bu kararnamenin ancak meclisin üçte ikilik çoğunluğuyla değiştirebileceği maddesi eklenecek. Böylece hükümetlerin, medyaya baskı ve sansür uygulama riskinin kontrol altına alınması amaçlanıyor.  İşçi Partisi’nin lideri Miliband, dün yeni kurumun yasayla destekleneceğini, böylece hükümetin olası müdahalesinin engelleneceğini söyledi. Cameron ise bu sözlere ateş püskürerek “Kaçınmak istediğimiz şey basın yasasıdır. O nedenle destekleyici bir yasa olmayacak, ama gelecekte siyasetçilerin müdahalesini engelleyecek güvence olacak” dedi.
Daily Mail, Sun ve Telegraph gazetelerinin bağlı olduğu üç medya grubu, Cameron’un basın yasası konusunda İşçi Partisi’ne boyun eğmesi halinde hükümeti boykot etme tehdidinde bulunmuştu.

Basına yeni yol haritası

Kraliçe 2’nci Elizabeth tarafından yayımlanacak Kraliyet Kararnamesi uyarınca bağımsız bir basın düzenleme kurumu kurulacak. Bu yeni kurum, gazeteleri özür ve düzeltme notu yayınlamaya zorlayabileceği gibi hangi sayfalarda yayınlanacağına da karar verebilecek. Gazeteler ise düzeltme ve özürleri ilk sayfada yayınlamak istemiyor.
Gazeteler, kurumun üyelerini veto edemeyecek. Cameron, gazete patronlarının kuruma basın karşıtı isimlerin girebileceği yönündeki endişesi nedeniyle gazetelere veto hakkı verilmesini istiyordu.
Basın organları kendi etik kurallarını yazabilecek ama bunların denetim kurumu tarafından onaylanması gerek.
Kurallara uymayan gazeteler 3 milyon liraya ulaşan para cezasıyla karşı karşıya kalabilir. Ayrıca yeni kuruma üye olmayan medya organları da ceza alabilir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle