Gündem Haberleri

  İngiltere AB üyeliğini sorguluyor

  A.A.
  23.10.2011 - 15:37 | Son Güncelleme:

  İngiliz milletvekilleri yarın ülkenin AB üyesi olarak kalması konusunda referanduma gidilip gidilmemesi gerektiğini oylayacak.

  İngiliz Parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası'nda yapılacak oylamanın sonucunun bağlayıcılığı olmayacak, ancak İngiliz basını sonucun ülkedeki koalisyon hükümeti için önemine dikkati çekiyor.

  Başbakan David Cameron'ın lideri olduğu, koalisyonun büyük ortağı Muhafazakar Parti'deki toplam 305 milletvekilinin 60'tan fazlasının AB üyeliğinin referanduma götürülmesine destek verdiği basına yansıyor.

  Parlamentonun arka sıralarında yer alan üyelerin oluşturduğu İş Komitesi, kamuoyundan 100 binden fazla imza toplanmasının ardından AB üyeliğiyle ilgili referanduma gidilmesi konusunu gündeme taşıyor. İngiltere'de bir konuya ilişkin 100 bin ve daha fazla imza toplandığında, o konu Avam Kamarasının gündemine getirilerek, tartışılabiliyor.

  AB'YE ŞÜHEYLE BAKANLAR VAR

  Muhafazakar Partili milletvekili David Nuttall, Mayıs 2013'e kadar İngiltere'nin AB üyesi olarak kalıp kalmamasına ilişkin referanduma gidilmesi gerektiğini savunuyor.

  İngiltere Başbakanı Cameron, milletvekillerinin AB konusundaki endişelerini anladığını ifade etse de üyelik konusunda referanduma gitmenin "politikaları olmadığını" söylüyor.

  "AB şüphecisi" olmakla tanınan Dışişleri Bakanı William Hague de referanduma gitmeye destek vermenin ülkenin ekonomisinin iyileşmesini tehlikeye sokacağını vurguluyor.

  Koalisyonun küçük ortağı Liberal Demokrat Parti ve muhalefetteki İşçi Partisi de referanduma gidilmesine karşı çıkıyor. İşçi Partisi Genel Başkanı Ed Miliband, AB tartışmasını yüksek işsizlik oranının ve yavaş ekonomik büyümenin yaşandığı bir dönemde ülke gündemine taşımanın "sorumsuzca" olduğunu söylüyor.

  1973 yılından bu yana AB üyesi olan İngiltere'de "AB'ye şüpheyle bakan" görüşleriyle bilinen Muhafazakarlar, euro bölgesindeki mevcut ekonomik krizle birlikte AB üyeliğini daha fazla sorguluyor. İngiltere'nin para birimi sterlin olmasına karşın, ülkenin ekonomisi euro bölgesindeki krizden olumsuz etkileniyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı