Gündem Haberleri

  İngiltere 4 karıyı kabul edebilir

  Hürriyet Haber
  26.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Medi Siadatan ve üç karısı. Mutluluklarının tamamlanması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin erkeklerin dört kadınla evliliğini yasallaştırmasını bekliyorlar.

  Medi Siadatan'ın hemen hemen her şeyi var: 9 çocuğu, iki ünlü restoranı, bir inancı ve üç karısı. Ama mutlu değil. İngiltere'de saygıdeğer bir işadamı olmasına karşın, çokeşli olduğu için yasadışı kabul ediliyor.

  Siadatan İngiliz hukuk sisteminin bir erkeğin dört kadınla evlenebilmesine izin verecek şekilde değiştirilmesini istiyor. Ve yasanın birden çok eşe hukuk karşısında eşit haklar tanımasını da. Bu nedenle de İngiliz hukuk sistemine karşı bir mücadele başlatmış durumda. İran kökenli işadamı, yasanın dinsel özgürlüğünü kısıtladığını savunarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde bir dava açmaya hazırlanıyor.

  Karılarıyla 38, 32 ve 26 yaşlarındayken evlenmiş ve İslam kuralları gereğince bir adamın dört kadınla evlenebiliyor.

  Avrupa Topluluğu'nun 1998 tarihinde benimsediği İnsan Hakları Anlaşması, Sauidatan'ın haklı bulunmasına yol açabilir. Azınlıkların kendi geleneklerini sürdürebilmeleri veya bulundukları ülkenin yasasına tabi olmaları tartışması, azınlıklara tanınan geniş haklar nedeniyle tartışmanın Saidatan'ın alyehine sonuçlanmasını getirebilir.

  Öte yandan bu durum Hindu ve Yahudi geleneklerine göre yapılan bazı evlilikler için de geçerli. Batı ülkelerinin birçoğu bu evlilikleri de yasal kabul etmiyor. Bu durumda da bu tür beraberliklerden doğan çocuklar, miras ve diğer yasal haklardan mahrum oluyor.

  Şimdi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Siadatan'ı haklı bulursa ve AT üyelerinde müslümanlar için dört kadınla evlenmek yasal bir hak olursa, durum AT kapısındaki Türkiye için ne olacak?

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı