Gündem Haberleri

  İngilizlerin dövdüğü Iraklılar tazminat istiyor

  AMARA (A.A)
  14.02.2006 - 14:26 | Son Güncelleme:

  İngiliz askerlerinin 2004'te bir gösteri sırasında Iraklıları dövme görüntülerinin yayınlanmasının ardından, dayak yiyenlerden olduğunu iddia eden 2 Iraklı, İngiliz ordusunu dava ediyor.

  Iraklı radikal Şii lider Mukteda Sadr ekibinden Şeyh Oda El Bahrani, dayak yiyenlerden 27 yaşındaki Besim Şakir ile 14 yaşındaki Tarık Abdülrezak'ın İngiliz ordusuna dava açmak ve tazminat talep etmek için kendilerinden yardım istediğini söyledi.

  Şakir, AP ajansına yaptığı açıklamada da 10 Ocak 2004'te Amara'daki sokak gösterisine 250 civarında işsizin katıldığını, kendisinin de bunlardan biri olduğunu söyledi. Olay günü vilayete vardıkları sırada İngiliz askerleriyle karşılaşıp onları taşlamaya başladıklarını belirten Şakir, askerlerin de göstericileri dağıtmak için plastik mermilerle yaylım ateşi açtıklarını söyledi.

  Besim Şakir, daha sonra İngiliz askerlerinin, içlerinden 9 kişiyi yakaladıklarını, kendilerini vilayete 30 metre mesafeye kadar sürüklediklerini, tekme, yumruk ve sopalarla dövdüklerini anlattı. Şakir, köpeklerle korkutulduklarını ve gün doğmadan önce serbest bırakıldıklarını kaydetti.

  Şakir, olaya İngiliz askerleri karıştığı için yetkililerin şikayetlerini değerlendirmeyeceğini düşündüklerini, bu nedenle önceden bir başvuruda bulunmadıklarını belirtti.

  Besim Şakir, ancak şimdi video kaydı, Irak içinden ve dışından gelen tepkileri gördükten sonra İngiliz askerler hakkında dava açmalarına ve tazminat ödenmesine yardım etmeleri için Sadr'ın bürosuna gelmeye karar verdiklerini açıkladı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı