Gündem Haberleri

  İngiliz şirketi Ilısu projesinden çekildi

  Hürriyet Haber
  13.11.2001 - 15:08 | Son Güncelleme:

  Ilısu barajının inşaatını üstlenen İngiliz şirketi Balfour Beatty projeden çekildi. Ilısu projesini gerçekleştirecek konsorsiyumun en büyük şirketi olan Balfour Beatty, çekilme gerekçesini 'sosyal ve çevresel' nedenlere dayandırdı.

  Yapılan açıklamada "Hasankeyf'i sular altında bırakacak Ilısu barajının yapımında karşılaşılan sosyal ve çevresel sorunlar için önerilen çözümlerin yeterli olmadığı" belirtildi. Ayrıca projeye devam etmenin şirketin hissedarlarının çıkarlarına uygun olmadığı da kaydedildi.

  Şirketin, 2 milyar dolar civarında maliyeti olan Ilısu Barajı projesine karşı çıkanların baskılarına boyun eğdiği yolundaki iddiaları reddeden Balfour Beatty grubu sözcüsü Tim Sharp, "bizim geri çekilmemiz, barajın oluşmayacağı anlamına gelmiyor" dedi. 

  Ilısu Barajı inşaatı için oluşturulan ayrı bir konsorsiyuma Fransız sermayeli Alstom ve İsviçre sermayeli Sulzer dahil bulunuyor. Balfour Beatty sözcüsü Sharp, diğer şirketlerin bu projeyi gerçekleştirmeye hala kararlı olduklarını söyledi.

  Yeryüzü Dostları ve insan hakları örgütleri gibi uluslararası çevreci ve sosyal kuruluşlar Balfour Beatty, Ilıca Barajı inşaatındaki liderliğine karşı çıkıyordu.

  İngiliz hükümeti Balfour Beatty şirketini proje kapsamında 200 milyon sterlinlik kredi ile destekleyecekti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı