GeriGündem İngiliz ressamdan 'Yurtta Sulh Cihanda Sulh' sergisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiliz ressamdan 'Yurtta Sulh Cihanda Sulh' sergisi

İngiliz ressamdan 'Yurtta Sulh Cihanda Sulh' sergisi
refid:3904062 ilişkili resim dosyası

İngiliz ressam Ned Pamphilon'ın Londra'da dün akşam açılışı yapılan, ulu önder Kemal Atatürk'ü tanıtmayı amaçlayan “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” sergisi büyük ilgi gördü.

Türkiye'ye duyduğu hayranlıkla tanınan Pamphilon, sergide, Atatürk ve Churchill'in portrelerinin yanı sıra İstanbul'u, sufi öğretisini, Osmanlı İmparatorluğu tuğralarını konu alan tablolarıyla Türkiye'nin geniş kültür yelpazesine ışık tuttu.
“Atatürk tarafından büyük mücadelelerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin öyküsünü İngiliz halkına tanıtmayı amaçladığını” belirten Pamphilon, “Atatürk'ün büyük bir devlet adamı olduğunu, nüfusunun tamamına yakını Müslüman olan Türkiye'de halkın demokrasiye ve laikliğe olan bağlılığının da onun kurduğu Cumhuriyetin gücünü gösterdiğini” ifade etti.

Ned Pamphilon, “Atatürk'ün temeline 'barışı' koyduğu anlayışına bugün dünyanın her zamankinden daha çok ihtiyacı bulunduğunu” da belirterek, “bir Hıristiyan olarak Müslüman Türkiye'de rahatça yaşayıp, sanatını icra edebildiğine” dikkat çekti.

“Doğu ile batının birleşme noktası olan Türkiye'nin dünya barışı için önemli rol oynadığını”

/images/100/0x0/55ea4298f018fbb8f8748749
söyleyen Pamphilon, “Dünya barışı adına bir gecede mucizeler yaratmayı beklemiyorum fakat hayranlık duyduğum Mustafa Kemal Atatürk'ün yurtta sulh, cihanda sulh söyleminin zaman içinde tüm İngiliz halkı tarafından duyulmasını amaçlıyorum. Bu sergi de bu amacımın gerçekleşmesi yönünde bir adımdır” dedi.

7 RAKAMI

İngiltere'de ilk kişisel sergisini açan Pamphilon, “yedi” rakamının Türk tarih ve kültüründe önemli bir yeri bulunduğunu ifade ederek, Nuh tufanının bitimini simgeleyen yedi renkli gökkuşağı, Mevlevi semahının yedi aşaması, Atatürk tarafından kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin yedi bölgeden oluşup, yedi ülke tarafından çevreleniyor olması gibi pek çok noktada 7 rakamının var olduğunu kaydetti.

Pamphilon, bu nedenle sergisini 7 Şubat'ta saat 7.00'de açmayı istediğini de bildirdi. Bir Mevlevi dervişinin sema gösterisi sunduğu açılışa, Türkiye'nin Londra Başkonsolosu Bahadır Kaleli ile Turizm Müşaviri Tolga Tuyluoğlu da katıldı.

Türkiye'yi ikinci vatanı olarak tanımlayan İngiliz Ressam Ned Pamphilon, Türkiye'de de Atatürk konulu birçok sergiye imza atmıştı.

Ned Pamphilon adını, geçen aylarda Boğaziçi Köprüsü'nü gökkuşağının yedi rengine boyama projesi olan “Gökkuşağı Köprüsü” ile de duyurmuştu.

DHL'in lojistik, Setur'un da seyahat sponsoru olduğu “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” isimli sergide, İngiliz halkını geleneksel Türk lezzetleri ile tanıştırmak amacıyla The Marmara Pera tarafından çikolatalı lokum, Kurukahveci Mehmet Efendi tarafından ise Türk kahvesi ikram edildi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle