Gündem Haberleri

  İngiliz polisinin özel desteği: Bay süper hafıza

  Birce BORA / LONDRA
  29.06.2013 - 13:58 | Son Güncelleme:

  İngiltere’de fotografik hafızası aşırı derecede güçlü olan Andy Pope 8 yıldır polisle işbirliği yaparak suçluların yakalanmasına yardımcı oluyor. Pope, sabıka resimlerini inceleyip güvenlik kameralarına baktıktan sonra sadece sokaklarda dolaşarak 2 yılda 250 şüpheliyi yakalattı.

  Reddich kentinde yaşayan ve son 3 yıldır polis teşkilatı ile şüphelileri bulmak için iş birliği yapan Pope’a 2012 yılında polis araştırmalarına yaptığı katkıdan dolayı bir ödül verilmişti.

  Pope’un geçmişte fotoğrafını görmesinden yaklaşık bir yıl sonra sokakta karşısına çıkan bir şüpheliyi yanağındaki bir ben sayesinde tanıyarak polise teslim ettiği açıklandı.

  2012’de 180 şüpheliyi yakalattığı açıklanan Pope’un bu yıl ise şimdiye kadar tam 67 şüpheliyi parmaklıklar ardına gönderdiği belirtildi.

  8 yıldır polis teşkilatında Toplum Destek Memuru olarak çalışan Pope "Üç yıl önce amirim beni yanına çağırdı ve herkesten çok şüpheliyi yakaladığımı söyledi. Ben en başta bunun normal dışı bir durum olduğunu düşünmedim. Bazı insanlar bu yeteneğe fotografik hafıza diyorlar. Çok şanslı olduğumu düşünüyorum" dedi.

  Mesaisi başlamadan her gün saatlerce şüpheli fotoğraflarına bakan Pope "Bütün bunlar tanınmak, ödüller kazanmak için değil. İnsanların sokaklarda daha güvende olmasını sağlamak benim için yeterli bir ödül" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı