Gündem Haberleri

  İngiliz modeli süper yetkiler

  Oya ARMUTÇU-Özgür EKŞİ/ANKARA
  10.09.2005 - 01:43 | Son Güncelleme:

  GENELKURMAY, Emniyet, Jandarma, Adalet ve İçişleri Bakanlıklarından yetkililerin ve iki akademisyenin yeraldığı komisyonda, iki taslak gündeme geldi. Kabul edilen ilk taslak metin üzerinde sert tartışmalar yaşandı. Şok önlemler öngören ikinci taslak ise henüz komisyonda bekliyor.

  Bu arada komisyonun önüne ‘önleyici tedbirlere’ ilişkin ek olarak üç maddelik ikinci bir taslak geldi. Bu metnin Genelkurmay’ın taleplerini içerdiği ve ‘değiştirilmemesi’nin istendiği öne sürüldü.

  Terörle Mücadele Yasası Komisyonu’nun önüne getirilen ikinci taslakta, terör suçluları hakkında vali ve kolluğa ‘İngiliz Modeli’ benzeri hakkında ‘süper yetkiler’ tanınıyor. İkinci taslağı Hürriyet ilk kez açıklıyor.

  GÖZALTI MODELİ

  Tedbirlerin uygulanması amacıyla ikinci taslakta ‘terör önleme yakalaması’ adıyla 12 saatlik yeni bir gözaltı şekli getiriliyor.

  ASKER DESTEKLİ

  Hükümet, terörle mücadele edilirken, ‘demokratik haklardan geriye gidiş olmayacağı’ mesajı verirken, Genelkurmay ve Emniyet kanadının desteklediği bu taslak yasalaşırsa; teröre karşı OHAL döneminde bile olmayan tedbirler gündeme gelebilecek.Taslak şöyle:

  İZİNSİZ ARAMA

  Kolluk amirinin verdiği emirle kişinin terör eylemleri içinde bulunduğunu gösterir, ‘makul ve ciddi sebepler’ varsa, konuta girilip, eklentiler kontrol edilebilecek.

  İZLENİM YETECEK

  Tedbir kararları, 24 saatte hakim onayına sunulacak. Karar 48 saatte açıklanacak aksi halde tedbir kararı kendiliğinden kalkacak. Bu tedbirlere en çok üç ay süre ile karar verilecek. Hakimin verilen süreyi tebliğ için uzatabileceği ‘terörü önleme yakalaması’ için kişinin yanında bulunan materyallerin terör faaliyeti izlenimi uyandırması halinde süre uzatılabilecek.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı