Gündem Haberleri

  İngiliz kazlarıymış

  Hürriyet Haber
  28.09.2005 - 02:39 | Son Güncelleme:

  Org. Büyükanıt Atatürk resimlerini indirilmesini isteyen AB yetkilisi İngiliz olduğu için, vahşi kazlar ifadesini kullanmıştı.

  Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın önceki gün Kara Harp Okulu’nun yeni eğitim-öğretim yılının açılış konuşmasında Avrupa Parlamentosu ile AB’yi eleştirirken kullandığı ‘yabani kaz’ ifadesi ile neyi kastettiği ortaya çıktı.

  Büyükanıt, AB-Türkiye Ortak Parlamento Komisyonu Başkan Yardımcısı olan İngiliz Andrew Duff’un ‘Devlet dairelerinden Atatürk’ün resimleri indirilsin’ sözlerine sert tepki gösterirken, İngiliz parlamenterle ülkesinin adını vermedi. Ancak Büyükanıt, Duff’un bu sözlerini kastederek, ‘Yabani kazların vahşi çığlıkları olarak algılayın ve ciddiye almayın’ dedi. Büyükanıt’ın neden yaban kazı ifadesi kullandığı Ankara kulislerinde marak konusu oldu. Sonunda Büyükanıt’ın bu sözleriyle İngiltere’yi ima ettiği anlaşıldı. Çünkü, İngiltere’nin AB dönem başkanı olarak kullandığı logoda 12 adet yaban kazı uçarken görülüyor. Büyükanıt, devlet dairelerinden Atatürk resimlerinin indirilmesinin istenmesine karşı şunları söylemişti:

  ‘Bu tür sesleri gece karanlığında yabani kazların vahşi çığlıkları olarak algılayın ve ciddiye almayın. Bu sese karşı Mustafa Kemal’e şöyle seslenin: Ne senden vazgeçeriz Atam, ne senin eserinden.’

  Fiskosa elle siper

  IDEF 2005 7. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı, Ankara 75. yıl Hipodromu’ndaki törenle açıldı. Törene katılan Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Yaşar Büyükanıt, Deniz Kuvvetleri Komutanı Ora. Yener Karahanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Faruk Cömert ve Jandarma Genel Komutanı Org. Fevzi Türkeri fısıldaşırken, ellerini ağızlarına siper ettiler.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı