Gündem Haberleri

  İngiliz istihbaratı temmuz saldırılarını biliyordu

  A.A.
  22.01.2006 - 12:01 | Son Güncelleme:

  İngiltere'de yayımlanan The Sunday Times gazetesi, 7 Temmuz'da Londra'ya yönelik bombalı saldırıları düzenleyen kişilerin, istihbarat örgütü MI5 tarafından uzun süre dinlenip, izlendiklerini belirterek, saldırganların eylem planladıklarının bilindiğini öne sürdü.

  Gazete, bu kişilerin telefon konuşmalarının 7 Temmuz bombalı saldırılarından yaklaşık bir yıl önce dinlenmeye başlandığını kaydederek, MI5'in özellikle Muhammed Sıddık Han ve Şehzad Tanver'in Cihad'a katılma arzularını dile getirdikleri konuşmalarına tanık olduğunu öne sürdü.

  MI5 ajanlarının, Muhammed Sıddık Han'ın Pakistan'da İngiliz vatandaşlarına terör eğitimi veren kamplara bir kez daha gitme planlarını bildiğini de ileri süren Sunday Times, “İkilinin, eylemler için gereken parayı bulmak için suç işleme planları yaptıkları da ajanların dinledikleri konuşmalar arasındaydı” iddiasında bulundu.

  Gazetenin haberinde “Bütün bunlara rağmen polis ve istihbarat birimleri bu iki kişiyi büyük bir risk olarak değerlendirmedi. Bu kişilerin ulusal güvenliğe tehdit oluşturmadığına karar verildi” denildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı