Gündem Haberleri

  İngiliz-İran dışişleri bakanları nükleer programı görüştü

  LONDRA (A.A)
  01.02.2006 - 15:34 | Son Güncelleme:

  İngiltere, nükleer programı tartışmalara neden olan İran'ı, uluslararası toplumla vardığı anlaşmayı terk ve tehdit etmemesi konusunda uyardı.

  İngiltere Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Dışişleri Bakanı Jack Straw'un, bugün İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mütteki ile bir araya geldiğini söyledi. Görüşmede, “Mütteki'nin, Uluslararası Atom Enerji Kurumu (UAEK) ek protokolünü terk ya da tehdit etmemesi konusunda uyarıldığını” bildiren sözcü, bunun İran'ın yararına olmadığını yineledi.

  Straw, Mütteki ile görüşmesinden hemen önce BBC'ye verdiği bir demeçte, İran'ın, “uluslararası toplumun bu sorunla ilgili sağladığı mutabakatı görmesi gerektiğini” ve İran'ın geri adım atması için son şansı bulunduğunu ifade etmişti.
  BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi ülkeler, İran nükleer sorununun, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) tarafından konseye taşınması gerektiği konusunda mutabakata varmıştı. İran'ın geri adım atmaması halinde, konseyde İran'a yaptırım kararı çıkabilecek.

  UAEK yönetim kurulu, yarın Viyana'da toplanarak, İran sorununun BM Güvenlik Konseyi'ne rapor edilmesini görüşecek.

  İran Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani de, İran'ın nükleer dosyasının BM Güvenlik Konseyi'ne gönderilme olasılığına ilişkin olarak, “Meclisin daha önce aldığı karara göre, İran dosyasının Güvenlik Konseyi'ne gönderilmesi durumunda, gönüllü olarak askıya alınan diğer nükleer faaliyetlere başlanacağı ve Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması (NPT) ek protokolünün uygulanmasının durdurulacağı” uyarısını yapmıştı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı