Gündem Haberleri

  İngiliz gizli servisinden Rus STÖ'lere yardım

  MOSKOVA (A.A)
  23.01.2006 - 15:56 | Son Güncelleme:

  Rusya iç istihbarat servisi FSB, ilk defa Rusya'da yabancı gizli servis ajanlarının Sivil Toplum Örgütleri'ne (STÖ) mali yardımda bulunduğuna ilişkin bir örneğin ortaya çıkarıldığını açıkladı.

  Rus İtar-Tass ajansı, FSB Sözcüsü Sergey İgnatçenko'nun yaptığı açıklamada, Moskova'da düzenlenen özel bir operasyonda yabancı istihbarat servisi ajanlarıyla STÖ'ler arasındaki ilişkinin ortaya çıkarıldığını söylediğini duyurdu.
  İgnatçenko, “4 İngiliz ajanının diplomatik maske altında çalıştıklarını ve bu maskelerinin düşürüldüğünü” belirterek, bunlardan birinin STÖ'lerle ilişkilerden sorumlu İngiltere'nin Moskova Büyükelçiliği'nin ikinci katibi Mark Doe olduğunu” kaydetti.

  Doe'nun STÖ'lere Küresel Fırsatlar Fon'u (KFF) adına mali yardımda bulunduğunu ifade eden İgnatçenko, “Bu, onları buradaki ajanlarıyla temas ederken kelimenin tam anlamıyla ilk defa iş üstünde yakalamamız ve buradaki bir grup sivil toplum örgütünü finanse ettiklerine dair delillere ulaştığımız bir vaka” dedi.
  İgnatçenko, yapılan para yardımlarının tam olarak nereye harcandığını da çok dikkatli bir şekilde incelemeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

  İngiltere'nin Moskova Büyükelçiliği'nden bir yetkili de İtar-Tass ajansına yaptığı açıklamada, Rus televizyonundaki suçlamalara hayret ettiklerini ve kaygıyla karşıladıklarını belirterek, “Bu konuda bugün başka bir açıklama yapılması düşünülmüyor” dedi.

  Rusya devlet televizyonundaki “Özel Muhabir” programında dün görüntüleriyle yayımlanan haberde, FSB yetkilileri, İngiliz ajanlarının yerleştirdiğini söyledikleri kaya parçası şeklindeki bir dinleme cihazını gösterdiler.
  Yetkili, İngiliz Büyükelçiliği yetkililerinin bu alıcıdaki bilgileri el bilgisayarına yükledikten sonra ayrıldığını belirtirken, haberde 4 İngiliz ajanının ve bir Rus vatandaşının dinleme olayında açığa çıkarıldığı belirtilmişti. Rus vatandaşının daha sonra gözaltına alındığı kaydedildi.

  Haberde, kaya şeklindeki dinleme cihazına doğru yürüyen bir kişinin gizli kamerayla çekilmiş görüntüsü ve kaya parçasının içindeki dinleme cihazının görüntülerine yer veriliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı