GeriGündem İngiliz generalden ABD'nin Irak uygulamasına eleştiri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiliz generalden ABD'nin Irak uygulamasına eleştiri

İngiliz ordusunun üst rütbeli subaylarından biri olan Tuğgeneral Nigel Aylwin-Foster, ABD ordusunun Irak'taki uygulamalarını eleştirdi.

Tuğgeneral Foster, ABD kara kuvvetlerinin yayın organı olan Military Review dergisi için kaleme aldığı makalede, özellikle işgalin ilk aylarında ABD'nin Irak'taki uygulamalarının, halkı koalisyondan uzaklaştırdığını ve sorunlar yaşanmasına yol açtığını bildirdi.

Askerin son derece ciddi bir cehaletle olaylara yaklaştığını, yaptıklarının doğruluğuna inandırıldığını, aşırı iyimserlik gibi bir hataya düştüğünü ve kötü yönetildiğini öne süren Tuğgeneral Foster, ABD askerinin bulunduğu toprakların kültürüne karşı hiçbir hassasiyet göstermemesi ve hatta bunu kurumsal bir ırkçılığa dönüştürmesinin Irak'ta ortaya çıkan direnişin önemli ateşleyicilerinden biri olduğunu savundu.

Irak'ta barışı sağlamak için yapılan operasyonların etkinliğinin bürokrasi yüzünden azaltıldığını da vurgulayan Tuğgeneral, makalesini çok saygı duyduğu ABD ordusuna hatalarını göstererek yardımcı olabilmek için kaleme aldığını da bildirdi.

Guardian makalenin dergi tarafından yayımlanması kararının şaşırtıcı olduğunu belirtirken, BBC ise makalenin ABD ordusunda kızgınlık yarattığı yorumuna yer verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle