GeriGündem İngiliz büyükelçi boğulma tehlikesi atlattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiliz büyükelçi boğulma tehlikesi atlattı

İNGİLTERE’nin Ankara Büyükelçisi Nick Baird, gönüllü çevrecilere destek vermek için geldiği Muğla'nın Fethiye İlçesi'nde kano yaparken, büyük tehlike atlattı. İki kez kanodan düşüp boğulma tehlikesi yaşayan İngiliz büyükelçi, ayağına da kramp girince turu yarıda kesti.

Deniz ve kıyıları tehdit eden çevre sorunlarına dikkati çekmek amacıyla, ‘Sahil Keşif Seferi’ adıyla 7 Mayıs'ta Hatay’dan, biri kano ile denizden diğeri karadan yola çıkan Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD) üyesi iki kişi, Fethiye'ye ulaştı. Hatay’ın Samandağ İlçesi'nden kano ile yola çıkan SAD üyesi İngiliz Jason Hayward ile onu ciple karadan takip eden Canip Baran'a, İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Nick Baird de Fethiye'ye gelerek destek verdi. ‘Keep Turkey Toquse’ (Türkiye turkuaz kalsın) yazılı tişört giyen Büyükelçi Baird, beraberindeki ateşe Dan Wılson ve Marmaris’ten Gönüllü Genna Tomson ve Andrew Loverike Sallly Campbell ile birlikte Hillside Beach Club’tan Fethiye Körfezi’ndeki Ece Saray Marina’ya doğru kano ile hareket etti. Önce kano giysileri giydirilen büyükelçi bir ara hava hortumunun ucunu ağzına alınca ilginç görüntü oluştu.

Büyükelçi Nick Baird ile birlikte 6 kano, suya girdikleri ilk anda tehlike yaşadı. Kano aniden yan yatınca büyükelçi sol eliyle dengesini sağlamaya çalıştı. Jason Hayward Jones, büyükelçiyi kanoya çekti. Hillside Plajı kıyısından yaklaşık 300 metre boyunca kanoyla ilerleyen İngiliz Büyükelçi Nick Baird, bu kez Kalemiye Koyu girişinde bir anda dengesini kaybedip kendini denizde buldu. 30 saniye boyunca çırpınan İngiliz Büyükelçi’nin yardımına diğer kanoyu çeken sahil keşif ekibi yetişti.

Bir süre deniz içinde kanoya tutunarak duran büyükelçi daha sonra yola devam etmeye karar verdi. Genna Thomson ve Sally Camplell’in yardımları ile kanoya binen büyükelçi, yaklaşık 200 metre sonra yeniden dalgalara kapılıp suya düştü. Koluna da kramp giren İngiliz Büyükelçi Baird, turu yarıda bırakıp kıyıya çıktı.

Boğulma tehlikesi atlatan büyükelçi, sürat teknesiyle Ece Saray Marina’ya döndü.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle